Kreta Ayer Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Singapur, Singapur
ulica Kreta Ayer Road
Kreta Ayer Road, Singapur.
Kreta Ayer Road, Singapur.
Położenie na mapie Singapuru
Mapa lokalizacyjna Singapuru
ulica  Kreta Ayer Road
ulica Kreta Ayer Road
Ziemia1°16′50,0″N 103°50′32,0″E/1,280556 103,842222

Kreta Ayer Road (chiń.: 水车路) to ulica jednokierunkowa położona w chińskiej dzielnicy Singapuru. Łączy ona Neil Road z New Bridge Road i Eu Tong Sen Street, jest zaś przecinana przez Keong Saik Road.

Etymologia i historia[edytuj | edytuj kod]

W dawnych czasach woda pobierana ze studni niedaleko Ann Siang Hill była przewożona przez wozy zaprzężone w woły, stąd powstała nazwa Kreta Ayer, co po malajsku oznacza "drogę wozów z wodą". Hoklo nazywają ten obszar gu chia chui, zaś w języku kantońskim określa się go jako it ngow chay shui, co posiada podobne znaczenie jak w języku malajskim. Droga ta została oficjalnie zatwierdzona w 1922 r.

Kreta Ayer Road wyznacza granice chińskiej dzielnicy w Singapurze. Dla Chińczyków obszar ten znany jest również jako tua poh lub dzielnica zwana "Wielkim miastem". W latach 80-tych XIX wieku Kreta Ayer stanowiła ulicę "czerwonych latarni" w tej części Singapuru. W roku 1887 chiński podróżnik, Li Zhongjue opisał ją jako pełną restauracji, teatrów i domów publicznych, oraz jako miejsce, gdzie "brud i kurz są ukryte".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Victor R Savage, Brenda S A Yeoh (2004), Toponymics – A Study of Singapore Street Names, Eastern University Press, ​ISBN 981-210-364-3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]