Przejdź do zawartości

Krojcok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krojcok – w gwarze śląskiej krzyżówka (niem. der Kreuzung – krzyżówka, skrzyżowanie, rozjazd) określenie miejsca, na przykład: Krojcok/Krajcok w Chorzowie Starym[1], zwierzęcia mieszańca – osobnika powstałego w wyniku skrzyżowania dwóch organizmów rodzicielskich należących do innych ras, odmian, podgatunków, gatunków lub rodzajów, w szczególności mieszańca kanarka i szczygła zwanego bastardem (Kanarki używane były w śląskich kopalniach jako żywe „czujniki” toksycznych gazów)[2][3]. Niekiedy Krojcok lub bastard/basztard to także określenie człowieka, który jest pół-Ślązakiem i po połowie nie-Ślązakiem. Oznacza to, iż jeden z jego dziadków nie pochodził ze Śląska (na przykład przybył na Śląsk podczas fali migracyjnej w czasach PRL). Krojcoki często mówią bardzo dobrze po śląsku i znają historię swojej rodziny, która na tej ziemi mieszka.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Halor, Bożogrobcy i pudlyrze : podania i legendy chorzowskie, 1997, ISBN 83-909503-0-8, OCLC 76297049 [dostęp 2021-04-11].
  2. https://tvs.pl/tv/perly-slaska-kanarki-to-fest-slunskie-ptoki/
  3. Tomasz Zieliński, Kanarek czyli system późnego ostrzegania [online], Informatyk Zakładowy, 30 listopada 2020 [dostęp 2024-06-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]