Kanarek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kanarek
Serinus canaria[1]
(Linnaeus, 1758)
Kanarek
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina łuszczakowate
Podrodzina łuskacze
Rodzaj Serinus
Gatunek kanarek
Synonimy
  • Fringilla Canaria Linnaeus, 1758 (protonym)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Kanarek[4] (Serinus canaria) — niewielki gatunek ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Dorosłe osobniki osiągają długość ciała od 12,5 cm do 13,5 cm. Występuje w rzadkich, gęsto zakrzewionych lasach Wysp Azorskich, Kanaryjskich i Madery. Nazwa kanarek pochodzi od Wysp Kanaryjskich.

Samiec ubarwiony jest w tonacji oliwkowozielonej z żółtawymi policzkami i spodem ciała. Samica jest ubarwiona skromniej, z przewagą odcieni szarości.

W rejonach występowania jest często spotykany w ogrodach i parkach miejskich.

Żywi się nasionami, pąkami kwiatów, jagodami, a w okresie chowu piskląt karmi je owadami. Buduje gniazda w kształcie czarki w rozgałęzieniach krzewów.

Wyprowadza od 2 do 4 lęgów w roku. Samica składa od 2 do 4 jaj, które wysiaduje przez 14 dni. Po wykluciu młode przebywają w gnieździe przez ok. 18 dni.

Jest protoplastą kanarka domowego. W 1478 roku został sprowadzony przez Hiszpanów do Europy, gdzie stał się protoplastą licznych ras hodowlanych różniących się ubarwieniem, wielkością i śpiewem.

Przypisy

  1. Serinus canaria, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Island Canary (Serinus canaria) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-02-23].
  3. BirdLife International 2012. Serinus canaria. W: IUCN 2015. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) Wersja 2015-4. <www.iucnredlist.org>. (ang.) [dostęp 2015-12-10]
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Plemię: Carduelini Vigors, 1825 (wersja: 2015-07-08). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-12-10].