Kruninek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kruninek
Króninek, Kroninek
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Pojezierze Olsztyńskie

Morfometria
Powierzchnia

15,0–16,0 ha

Głębokość
• maksymalna


3 m

Położenie na mapie gminy Pasym
Mapa konturowa gminy Pasym, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruninek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruninek”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruninek”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kruninek”
Ziemia53°39′01″N 20°52′19″E/53,650278 20,871944

Kruninekjezioro w Polsce w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym[1].

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Według danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego powierzchnia zwierciadła wody jeziora wynosi 16,0 ha, a maksymalna głębokość – 3,0 m[2].

Inne dane uzyskano natomiast poprzez planimetrię jeziora na mapach w skali 1:50 000 według Państwowego Układu Współrzędnych 1965, zgodnie z poziomem odniesienia Kronsztadt. Otrzymana w ten sposób powierzchnia zbiornika wodnego to 15,0 ha[3].

Około 3 km na północny zachód znajduje się jezioro o podobnej nazwie – Kroninek[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wędkarsko jezioro zaliczane jest do linowo-szczupakowych[2]. Jezioro otwarte, połączone na północy z Elganowcem, na południu z Jeziorem Leleskim poprzez Kanał Elganowski[5]. Zbiornik wydłużony z południowego zachodu na północny wschód. Brzegi są wysokie, północny wręcz stromy. Południowo-wschodni brzeg dotyka do wielkiego kompleksu leśnego. Na innych obrzeżach łąki i pola uprawne. Znajduje się ok. 1 km na północny zachód od miejscowości Elganowo[2].

Dojazd ze Szczytna drogą krajową nr 53 w stronę Olsztyna do miejscowości Grom, stąd drogą gruntową na północ.

Jezioro leży na terenie obwodu rybackiego jeziora Kalwa w zlewni rzeki Łyna – nr 19[6].

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) nazwa tego jeziora to Kruninek[1]. W różnych publikacjach wymieniana jest oboczna nazwa tego jeziora: Króninek[7] lub Kroninek[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]