Krupy (opad atmosferyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ziarna krupy śnieżnej z linijką dla porównania
Krupy śnieżne

Krupyopad atmosferyczny (hydrometeor), zawsze o charakterze przelotnym, w postaci kulistych, nieprzezroczystych ziarenek lodowych o średnicy zazwyczaj od 2 do 5 mm, ale może wystąpić od 1 do 15 mm, całkowicie porowatych (krupa śnieżna) lub z porowatym jądrem i lodową otoczką (krupa lodowa).

Krupy nie są przezroczyste, są mniej białe niż śnieg[1], a w przeciwieństwie do śniegu spadając na twarde powierzchnie odbijają się.

symbol przewidziany dla krupy śnieżnej[2]

Powstawanie[edytuj | edytuj kod]

Krupa śnieżna widziana pod mikroskopem elektronowym

Krupy powstają przy temperaturze poniżej 0 °C wskutek zamarzania na płatkach śniegu kropelek przechłodzonej wody chmury, proces odpowiada tworzeniu się szadzi na przedmiotach. Krupy powstają w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych przy silnej konwekcji we froncie zimnym lub w strefie wiosennych przelotnych opadów. Gromadzenie się ładunków elektrycznych na spadających granulkach krupy może prowadzić do powstania wyładowań atmosferycznych[1].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Krupa występuje często w klimacie wysokogórskim, a utworzona jej opadem pokrywa ma większą gęstość niż pokrywa śnieżna ze śniegu płatkowego. Połączenie kulistego kształtu, małego tarcia i dużej gęstości sprawia, że opadła na stoki krupa jest niestabilna i powodują wysokie ryzyko lawin. Zwiększają także ryzyko lawin dla śniegu opadłego na nie. Krupa ma tendencję do zwierania i stabilizowania ("spawania") w ciągu jednego do dwóch dni od upadku, czas zależy od temperatury i właściwości krupy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c What Is Graupel?. [dostęp 2017-04-17].
  2. Dziennik Klimatyczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.