Krzywonóg półskrzydlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzywonóg półskrzydlak
Valgus hemipterus
(Linnaeus, 1758)
Samiec
Samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Rząd chrząszcze
Rodzina poświętnikowate
Rodzaj Valgus
Gatunek krzywonóg półskrzydlak

Krzywonóg półskrzydlak (Valgus hemipterus L.) – gatunek niewielkiego roślinożernego chrząszcza z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Valgus w Europie.

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Występuje na północnej półkuli. Spotykany od Kaukazu i Turcji, przez Europę wschodnią i środkową po Holandię. Występuje również w północnej Afryce. Introdukowany do Ameryki Północnej, gdzie był notowany w OntarioMichigan i Ohio.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Koniec odwłoka samicy.

Chrząszcz (imago) osiąga 6-10 mm. Ciało lekko spłaszczone i czarne lub czarnobrązowe. Na stronie grzbietowej pokryte łuskami w kolorze czarnym i białym układającymi się we wzór. Wyraźny dymorfizm płciowy. U samca ostatni segment odwłoka owalny, u samicy zaopatrzony w długi piłkowany wyrostek. Jasne wzory na pokrywach i przedpleczu u samca stanowczo wyraźniejsze.

Cykl rozwojowy i aktywność[edytuj | edytuj kod]

Imago najczęściej spotykane w okresie od maja do lipca na kwiatach lub w okolicy drzew. W słoneczne dni chętnie podejmuje loty.

Samica składa jaja w maju i czerwcu do wnętrza butwiejącego drewna z użyciem wyrostka na końcu odwłoka. Larwy rozwijają się w rozkładającym się drewnie brzóz, topoli, wierzb, jesionów, drzew owocowych. Żerowanie w postaci larwy trwa 1 rok. Pod koniec lata zawiązuje poczwarkę we wcześniej przygotowanej kolebce na końcu korytarza larwalnego. Jesienią z poczwarki wydostaje się imago, które zimuje w kolebce poczwarkowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Svatopluk B., 1992 Chrząszcze. Leksykon przyrody. Warszawa. Wyd. Delta W-Z, ss. 94-95.
  • Winkler J.R., 1972 Mały atlas chrząszczy. Warszawa PWRIL, ss. 186-187.