Krzywonóg półskrzydlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzywonóg półskrzydlak
Valgus hemipterus
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Samiec
Ilustracja
Samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Rząd

chrząszcze

Rodzina

poświętnikowate

Rodzaj

Valgus

Gatunek

krzywonóg półskrzydlak

Synonimy
  • Scarabaeus hemipterus Linnaeus, 1758

Krzywonóg półskrzydlak (Valgus hemipterus L.) – gatunek niewielkiego roślinożernego chrząszcza z rodziny poświętnikowatych (Scarabaeidae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Valgus w Europie.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz w 1758 roku pierwszy przez Karola Linneusza w dziesiątym wydaniu Systema Naturae pod nazwą Scarabaeus hemipterus. Jako miejsce typowe wskazano Niemcy[1].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Występuje na północnej półkuli. Spotykany od Kaukazu i Turcji, przez Europę wschodnią i środkową po Holandię. Występuje również w północnej Afryce. Introdukowany do Ameryki Północnej, gdzie był notowany w Ontario, Michigan i Ohio.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz (imago) osiąga 6-10 mm. Ciało lekko spłaszczone i czarne lub czarnobrązowe. Na stronie grzbietowej pokryte łuskami w kolorze czarnym i białym układającymi się we wzór. Wyraźny dymorfizm płciowy. U samca ostatni segment odwłoka owalny, u samicy zaopatrzony w długi piłkowany wyrostek. Jasne wzory na pokrywach i przedpleczu u samca stanowczo wyraźniejsze.

Cykl rozwojowy i aktywność[edytuj | edytuj kod]

Imago najczęściej spotykane w okresie od maja do lipca na kwiatach lub w okolicy drzew. W słoneczne dni chętnie podejmuje loty.

Samica składa jaja w maju i czerwcu do wnętrza butwiejącego drewna z użyciem wyrostka na końcu odwłoka. Larwy rozwijają się w rozkładającym się drewnie brzóz, topoli, wierzb, jesionów, drzew owocowych. Żerowanie w postaci larwy trwa 1 rok. Pod koniec lata zawiązuje poczwarkę we wcześniej przygotowanej kolebce na końcu korytarza larwalnego. Jesienią z poczwarki wydostaje się imago, które zimuje w kolebce poczwarkowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Svatopluk B., 1992 Chrząszcze. Leksykon przyrody. Warszawa. Wyd. Delta W-Z, ss. 94-95.
  • Winkler J.R., 1972 Mały atlas chrząszczy. Warszawa PWRIL, ss. 186-187.