Księżniczka Azula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Azula
Postać z Awatar: Legenda Aanga
Pierwsze wystąpienie "Sztorm" (Wspomnienia Iroha), "Oblężenie Północy - Część 2"
Dane biograficzne
Przynależność Naród Ognia
Inne informacje
Wiek 14

Księżniczka Azulabohaterka amerykańskiego serialu animowanego pt.: Awatar: Legenda Aanga.

Opis bohatera[edytuj | edytuj kod]

Czternastoletnia księżniczka Narodu Ognia, siostra Zuko i ulubione dziecko Lorda Ozai. Mimo iż ma czternaście lat, wygląda bardzo dojrzale. Jest okrutna i egoistyczna. Jej myślenie nastawione jest wyłącznie na wojnę i siłę. [1] Manipuluje innymi, nieraz uciekając się do tortur, byleby osiągnąć to co chce, ignoruje rodzinę i więzi emocjonalne, kiedy są jej nie na rękę. [2] Jako Mag Ognia z sadystycznym usposobieniem, Azula jest niezwykle niebezpieczna. Potrafi wytwarzać błyskawice jako formę Magii Ognia (oprócz niej potrafią to także np. stryj Iroh i Władca Ognia Ozai). Dodatkowo przejawia umiejętność wytwarzania niebieskiego płomienia, znacznie gorętszego i potężniejszego od zwykłego ognia . Widzi innych jako zupełnie zbędnych, stosując metodę zastraszenia wobec wszystkich, którzy jej podlegają. Azula przyjaźniła się z Mai i Ty Lee. Znała je z dzieciństwa, dorastały razem. W odcinku pt: "Wrząca skała" (rozdział 15), Mai buntuje się i staje w obronie brata Azuli, mówiąc, iż bardziej kocha Zuko, niż boi się złej księżniczki. Księżniczka nie wytrzymuje i próbuje strzelić w Mai błyskawicą, aż do obrony Mai wkracza Ty Lee. Azula wtrąca je do lochu, gdyż nie chce więcej widzieć jej dawnych przyjaciółek.

Załamanie nerwowe[edytuj | edytuj kod]

Na końcu trzeciej księgi Azula zostaje pokonana. Wpada w obłęd.Zuko jako Nowy Władca Ognia wysyła ją do zakładu dla umysłowo chorych, na jednej z pomniejszych wysp Narodu Ognia, gdzie uważnie poddana zostaje obserwacji i leczeniu. Powodem jej szaleństwa było załamanie nerwowe. Przyczyniły się do tego między innymi: zdrada Mai i Ty Lee czy też faworyzowanie Zuko przez ich matkę, księżniczkę Ursę.

Zabicie Aanga[edytuj | edytuj kod]

W drugiej księdze Azula w pewnym sensie zabiła Aanga, zamykając mu siódmą czakrę i tym samym uniemożliwiając mu przejście w stan Awatara ze swą świadomością. Katara jednak uleczyła i "naprawiła" go używając wody z oazy duchów, w której pływały dwa duchy. ( Przybrały one postać ryb. Jeden symbolizował ducha oceanu, drugi - księżyca. )

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zuko mówił to do Aanga, w odcinku Oblężenie północy - część 2. Jego słowa to: Azula dostaje zawsze wszystko czego chce. Ma wszystko łatwo.
  2. Można to zauważyć w odcinku Stan Awatara