Toph Bei Fong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Toph Bei Fong
Postać z Awatar: Legenda Aanga
Pierwsze wystąpienie "Bagno" (Wizja Aanga), "Ślepa Bandytka"
Dane biograficzne
Przynależność Królestwo Ziemi
Inne informacje
Wiek 12

Toph Bei Fongbohaterka amerykańskiego serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga. Głosu postaci w polskiej wersji językowej udzieliła Justyna Bojczuk, w oryginale można usłyszeć Jessie Flower.

W serialu Toph jest niewidomą mistrzynią magii ziemi z Królestwa Ziemi, rasą ludzi zdolnych kontrolować i manipulować ziemią. Pomimo swej ślepoty potrafi odkryć położenie obiektów ją otaczających za pomocą echolokacji, lecz zdolność ta nie może zostać wykorzystana gdy obiekt nie dotyka ziemi. Dorastała w dobrobycie i wysoko postawionej rodzinie lecz pozostawiła wszystko gdy zgadza się uczyć Aanga magii ziemi by pomóc mu wypełnić swoje obowiązki jako Awatara i towarzyszyć mu w zadaniu pokonania imperium Narodu Ognia by doprowadzić do pokoju w wojnie narodów.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

Wspaniała mistrzyni magii ziemi, metalu i piasku. Wychowywana była przez nadopiekuńczych rodziców, którzy trzymali ją w sekrecie przed światem.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Jako chłopczyca Toph wnosi zupełnie nową osobowość do grupy. Niepodobną do opiekuńczej Katary, spokojnego Aanga lub bezczelnego Sokki. Toph jest niezależna, sarkastyczna, bezpośrednia, brutalnie szczera i konfrontacyjna. Jest również najbardziej porywcza z grupy. Beztroską i spragnioną przygód osobowością przypomina Aanga. W swoim zachowaniu i ubiorze jest bardzo chłopięca, w przeciwieństwie do delikatnej dziewczynki za jaką uważali ją rodzice. Jednak w odróżnieniu od Aanga który unika walki, Toph gdy tylko to możliwe walczy i jest niezwykle dumna ze swych umiejętności maga ziemi.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Toph jest brunetką. Wzrostem mocno przypomina Aanga. Jej oczy są wyblakłe. Jej skóra także jest dość blada. W 3 księdze zmienia swoją fryzurę. Wydaje się być bardzo ładna, choć ukrywa to swoim strojem i fryzurą.

Ubiór[edytuj | edytuj kod]

Toph ubiera się jak zwykły uczeń Magii Ziemi, czyli:

  • Zielone Gi, noszone przez większość ludu magii ziemi.
  • Żółtą opaskę na włosach z pomponami które ukrywają uszy.

Magia Toph[edytuj | edytuj kod]

Magia Metalu Toph[edytuj | edytuj kod]

Magia metalu (ang. Metalbending) to sztuka zaklinania nie tylko ziemi, ale także metalów. Dzięki wyczuwaniu wibracji Toph wyczuwa obiekty gdy się ruszają. Widzenie polega na słyszeniu a także wyczuwaniu fal dźwiękowych wyemitowanych poprzez wibracje wywołane przez ruch. Aang jest potwierdzeniem, że zwykły mag ziemi też może się nauczyć magii metalu; Aang czuł wibracje a także widział, więc mógłby się nauczyć magi metalu, tak samo jak inni magowie ziemi lecz tego nie zrobił. Magii Metalu, Toph nauczyła się sama, w odcinku Guru (Księga Druga - Ziemia).

Magia Piasku Toph[edytuj | edytuj kod]

Magia Piasku (ang. SandBending) To sztuka dzięki której Toph może poruszać, formować i nawet atakować (choć nie pokazane w serialu) piaskiem co pokazuje w księdze trzeciej kiedy pokazuje Aangowi BaSingSe wyrzeźbione w piasku.