Księżniczka z lodu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Księżniczka z lodu (szw. Isprinsessan) – powieść kryminalna szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg z 2003. Polskie wydanie książki ukazało się w 2009 w tłumaczeniu Ingi Sawickiej.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Jest pierwszą częścią kryminalnej sagi z Fjällbacki (rodzinnej miejscowości Läckberg). Główną bohaterką jest Erika Falck (35 lat[1]), pisarka biografii, współpracująca z Patrikiem Hedströmem, lokalnym policjantem, znajomym z dzieciństwa, z którym przeżywa burzliwy romans (był on zresztą pierwszą miłością Eriki[2]). W wannie własnego domu, częściowo w lodzie, zostają znalezione zwłoki Alexandry Wijkner z domu Carlgren (pozorowane samobójstwo). Odnalazł je robotnik Eilert Berg[3]. Erika była jej przyjaciółką w latach szkolnych. Matka Wijkner, Birgit[4], nie wierzy w samobójstwo i prosi Erikę o pomoc w wyjaśnieniu sprawy. Tropy prowadzą w daleką przeszłość, martwa zostaje znaleziona kolejna osoba - alkoholik i malarz, Anders Nilsson.

Równolegle opisana jest tragedia rodzinna siostry Eriki - Anny (matki Emmy i Adriana), która żyje w nieszczęśliwym związku z mężem Lucasem, Anglikiem z Londynu[5]. Lucas stosuje wobec Anny przemoc domową, a w końcu łamie rękę Emmie, co wyzwala proces zmian w życiu Anny.

Podczas rozwiązywania sprawy Erika pisze biografię Selmy Lagerlöf, noblistki[3].

Inne znaczące dla akcji postacie to Julia, siostra Alexandry, brzydkie kaczątko w rodzinie[6], Bertil Mellberg, antypatyczny i zarozumiały szef policji z Tanumshede, który został tu przesunięty z Göteborga za pobicie imigranta[7] oraz bardzo zamożna rodzina Lorentzów, producentów konserw rybnych z Fjällbacki[8], zwłaszcza władcza Nelly, nieformalna przywódczyni miasteczka. W styczniu 1977 zaginął bez wieści jej syn - Nils[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Księżniczka z lodu, s.52
  2. Księżniczka z lodu, s.83
  3. a b Księżniczka z lodu, s.12
  4. Księżniczka z lodu, s.21
  5. Księżniczka z lodu, s.17-18
  6. Księżniczka z lodu, s.41
  7. Księżniczka z lodu, s.64
  8. Księżniczka z lodu, s.105
  9. Księżniczka z lodu, s.111

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]