Przejdź do zawartości

Księga dżungli (anime)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księga dżungli
jap. ジャングルブック 少年モーグリ
(Janguru Bukku Shōnen Mōguri)
Gatunekprzygoda, akcja
Telewizyjny serial anime
ReżyserFumio Kurokawa
StudioNippon Animation
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Polska Polonia 1, Super 1, TV4, TV6
Premierowa emisja2 października 198929 października 1990
Liczba odcinków52
Film animowany
ReżyserFumio Kurokawa
ScenariuszNobujuki Fujimoto
Saburo Sekiguchi
Kenji Joshida
ProducentThe Multimedia Group of Canada (wersja angielska)
MuzykaHideo Shimazu
Tom Borshuk (tekst)
Suzi Marsh (wokal)
Wydany1990

Księga dżungli (jap. ジャングルブック 少年モーグリ Janguru Bukku Shōnen Mōguri; fr. Le Livre de la jungle)japoński serial animowany oparty na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga o tej samej nazwie. Wyprodukowany przez Nippon Animation[1] i Mondo TV (wersje filmowe)[2] w reżyserii Fumio Kurokawy. W Japonii miał swoją premierę od 2 października 1989 do 29 października 1990 na kanale TV Tokyo[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial anime opowiada o chłopcu imieniem Mowgli, który został wychowany przez wilki w wielkiej puszczy, gdzie staje się niekoronowanym królem indyjskiej dżungli. Ma także przyjaciół: niedźwiedzia Baloo i czarną panterę Bagheerę. Razem stawiają opór do walki z tygrysem Shere Kahnem.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Mowgli (jap. モーグリ) – chłopiec wychowany przez wilki w wielkiej puszczy, gdzie stał się niekoronowanym królem indyjskiej dżungli. Ma około 10-11 lat i ciemną karnację. Jego rodzicami byli bogaci Hindusi, którzy zginęli spadając w przepaść podczas poszukiwań swego dziecka. Po ich śmierci zostaje przyjęty do wilczego plemienia. W pierwszych odcinkach jest arogancki, zarozumiały i nie chce się uczyć praw dżungli. Z czasem dojrzewa emocjonalnie i zdobywa szacunek innych. Posiada wiele pożytecznych umiejętności, która pomagają mu przetrwać w dżungli takie jak latanie na lianach. Jego bronią jest bumerang, a później także i nóż zdobyty w świecie ludzi. Lubi dobrą i pełną ryzyka zabawę oraz przygody. Bardzo ceni sobie honor i przyjaźń, które są dla niego największymi wartościami. Czasami neguje prawa dżungli uważając je za zbyt surowe i nie rozumie ich znaczenia. W późniejszych odcinkach zakochuje się w Meshui, dla której ostatecznie opuszcza świat zwierząt i zamieszkuje wśród ludzi.
Seiyū: Urara Takano[1]
 • Luri (jap. ルーリ) – wilczyca, przybrana matka Mowgliego, żona Alexandra i biologiczna matka Akru i Sury. Ma beżowe futro. W późniejszych odcinkach anime, gdy Akela odchodzi na emeryturę, to właśnie ona zostaje liderką wilczego plemienia (stając się tym samym pierwszą w dziejach dżungli przywódcą samicą). Dzika i okrutna wobec wrogów, a jednocześnie dobra i wyrozumiała wobec przyjaciół. Nie rozpieszcza swoich dzieci, ale traktuje je sprawiedliwie, próbując uczyć samodzielności. Bardzo kocha Mowgliego i stara się przekazać mu wiele mądrych wartości.
Seiyū: Mari Yokō[1]
 • Akru (jap. アクル) – wilk, dziecko Alexandra i Luri i przybrane rodzeństwo Mowgliego, którego kochają jak brata. Ma brązowo-beżowe futro i często bywa agresywny.
Seiyū: Yōko Matsuoka[1]
 • Sura (jap. スーラ) – wilk, dziecko Alexandra i Luri i przybrane rodzeństwo Mowgliego, którego kochają jak brata. Ma niebiesko-czarne futro oraz spokojny charakter.
Seiyū: Shigeru Nakahara[1]
 • Bagheera (jap. バギーラ) – czarna pantera, drugi z najlepszych przyjaciół Mowgliego. Od najmłodszych lat trzymany w klatce przez ludzi, jednak ostatecznie uciekł dzięki pomocy Lindy, córki swego właściciela. Niechcący przyczynił się do śmierci rodziców Mowgliego, którzy uciekając przed nim spadli w przepaść, dlatego potem Bagheera, chcąc naprawić swój błąd, ofiaruje za „ludzkie szczenię” upolowanego przez siebie byka, dzięki czemu główny bohater został przyjęty do wilczego plemienia. Samotnik i outsider, zwykle trzyma się z dala od innych. Pozuje chwilami na egoistę, który się niczym nie przejmuje, tak naprawdę jednak jest oddany bliskim, a ich sprawy bardzo go obchodzą. Traktuje Mowgliego jak brata i razem z Baloo uczy go praw dżungli. Jak nikt inny rozumie chłopca i podziela jego sympatię do Meshui, która bardzo przypomina mu Lindę.
Seiyū: Hiroya Ishimaru[1]
 • Baloo (jap. バルゥ) – niedźwiedź wargacz o ciemnoniebieskim futrze, jeden z najlepszych przyjaciół Mowgliego i jego nauczyciel praw dżungli. Mądry i bardzo oddany bliskim, choć nie pozbawiony poczucia humoru. Żywi się jagodami, korzonkami i miodem. W dzieciństwie był nieposłusznym i zarozumiałym misiem, przez co stracił matkę i brata, gdy przez swą nieostrożność wciągnął ich w pułapkę myśliwych. Od tego czasu wydoroślał i stał się ostrożniejszy. Mimo swej nieufności do ludzi głosował za przyjęciem Mowgliego do wilczego plemienia. Chociaż przestrzega praw dżungli, to podziela zdanie Mowgliego i uważa, że niekiedy należy okazywać litość słabszym od siebie. Często kłóci się z Bagheerą i obaj nawzajem sobie dogadują.
Seiyū: Banjō Ginga[1]
 • Kaa (jap. カー) – stary i mądry pyton, bliski przyjaciel Mowgliego, ma już ponoć dwieście lat. Jest najstarszym zwierzęciem w dżungli, często służy innym swoją radą. To on jako pierwszy znalazł „ludzie szczenię” w buszu i potem niejeden raz roztaczał nad nim opiekę. Wymyślił później strategię, jak pokonać sforę czerwonych psów, a także wpadł na pomysł, jak zabić Shere Khana.
Seiyū: Keaton Yamada[1]
 • Kichi (jap. キチ) – panda ruda, przyjaciel Mowgliego. Jego rodzice zginęli zabici przez ludzi, dlatego początkowo nie ufa on „ludzkiemu szczenięciu” i traktuje go jak wroga, później jednak przekonuje się do niego i często towarzyszy mu w przygodach. Bywa lekkomyślny, ale jest oddanym druhem. Gdy Mowgli zostaje uznany przez wilki za dorosłego i buduje sobie szałas, Kichi zamieszkuje z nim. Cierpi, gdy chłopiec spędza coraz więcej czasu z ludźmi, ale ostatecznie udaje mu się to zaakceptować.
Seiyū: Miki Itō[1]
 • Shere Khan (jap. シア・カーン) – tygrys bengalski, czarny charakter serialu i główny antagonista Mowgliego. Nienawidzi chłopca i prześladuje go, dążąc do jego śmierci. Zabił Alexandra, przybranego ojca „ludzkiego szczenięcia”. Jest okrutny, bezwzględny i pozbawiony wszelkich skrupułów. Nie przestrzega praw dżungli i łamie je na każdym kroku np. polując na ludzi oraz bawoły. Ma uwierającą go ranę na prawym udzie, którą otrzymał w walce z Alexandrem, a w późniejszych odcinkach traci lewe oko w starciu z Mowglim. Podporządkował sobie hieny oraz plemię małp, którymi się wysługuje. Nie boi się niczego poza ogniem oraz bronią ludzi.
Seiyū: Shigezō Sasaoka[1]
 • Akela (jap. アケーラ) – wilk o ciemnym, niebiesko-szarym futrze, ojciec Vermilliona oraz dziadek Lali, przywódca wilczego plemienia. Jest już bardzo stary, ale też mądry i kompetentny. Ze względu na swój wiek oddał stanowisko lidera Alexandrowi, ale gdy ten zginął ponownie objął dowodzenie nad gromadą do czasu, aż ostatecznie zastąpiła go Luri. Wówczas to Akela usunął się w cień, pozostając doradcą nowej przywódczyni, która bardzo liczyła się z jego zdaniem. Jest spokojny i opanowany, stara się unikać walki tak długo, jak to tylko jest możliwe.
Seiyū: Yuzuru Fujimoto[1]
 • Lala (jap. ララ) – wilczyca o jasno-brązowym futrze, córka Vermilliona i wnuczka Akeli. Odważna i pełna brawury, często lekkomyślna, choć bardzo zdolna. Początkowo nie lubi Mowgliego, gardzi nim i kpi sobie z niego, jak również uważa go za przyczynę, dla której jej ojciec nie należy obecnie do wilczego plemienia. Później zmienia nastawienie do chłopca, staje się jego przyjaciółką, a nawet zakochuje w nim.
Seiyū: Ai Orikasa[1]
 • Bugi (jap. ボギー) – stary Hindus, ojciec Mari, dziadek Meshui, człowiek dobry oraz przyjaźnie nastawiony do innych. Jest dość zamożny, czego zazdroszczą mu inni mieszkańcy wsi. Często pracuje w lesie jako drwal. Pewnego dnia znalazł tam Mowgliego, który wpadł w pułapkę zastawioną na zwierzęta. Ocalił go wówczas, opatrzył jego rany oraz nakarmił. Jakiś czas później ponownie spotkał głównego bohatera, a ten ratuje jego i Meshuę przed Shere Khanem.
Seiyū: Eken Mine[1]
 • Meshua (jap. メシュア) – córka Nila i Mari, przyjaciółka i sympatia Mowgliego. Mądra i odważna dziewczynka, nie waha się mówić, co myśli. Bardzo kocha swoich bliskich. Nosi stroje typowe dla mieszkanek Indii. Ma trzy czerwone plamki na czole oraz długie, czarne włosy spięte w dwie kitki. Mieszka w wiosce razem z rodzicami i dziadkiem. Jest opiekunką mangusty imieniem Rikki-Tikki-Tavi. Uczy Mowgliego mówić w hindi, jak również żyć między ludźmi. Od samego początku darzy chłopca sympatią, a później zakochuje się w nim, gdy ten ratuje ją i jej dziadka przed Shere Khanem.
Seiyū: Akiko Yajima[1]
 • Buldeo (jap. ブルディオ) – stary Hindus, mieszkaniec wioski, w której zamieszkał Mowgli. Jest najlepszym myśliwym w całej osadzie (przynajmniej we własnym mniemaniu). Lubi opowiadać o sobie niestworzone historie wykorzystując fakt, że wszyscy w nie wierzą. Cieszy się wielkim mirem pośród mieszkańców wsi, z którego to faktu często korzysta, aby dostać to, czego chce. Posiada tresowaną kobrę. Okrutnik znęcający się nad słabszymi. Nienawidzi Mowgliego od chwili, gdy ten podważa publicznie jego fałszywe historie i proponuje chłopcu, aby zabił Shere Khana.
Seiyū: Ken’ichi Ogata[1]
 • Alexander (jap. アレキサンダー) – wilk, przybrany ojciec Mowgliego i mąż Lurii, pojawia się w pierwszym odcinku, a potem w retrospekcjach. Niezwykle odważny i honorowy. Typowany na następcę Akeli (przywódcy wilczego plemienia). Zostaje zabity przez Shere Khana, gdy broni przed nim swego plemienia.
Seiyū: Masaru Ikeda[1]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Polonia 1 / Super 1[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial emitowany był po raz pierwszy na kanale Polonia 1 z francuskim dubbingiem i polską wersją lektorską[3] (czytaną przez Jacka Brzostyńskiego) przygotowaną przez Studio Publishing[4]. W późniejszym czasie wielokrotnie powtarzany, także na siostrzanym kanale Super 1.

TV4 / TV6[edytuj | edytuj kod]

Od 2013 roku serial był emitowany na kanałach TV4[5] i TV6[6][7][8] z angielskim dubbingiem i polskim lektorem. TV6 nadaje serial w wersji z udogodnieniem dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących.

Wersja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Księga dżungli (ang. The Jungle Book) – wersja pełnometrażowa z 1990 roku, okrojona, zmontowana z odcinków serialu. Czas trwania projekcji 95 minut. Wersja z angielskim dubbingiem i polskim lektorem.

Wersja DVD[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial został także był dystrybuowany przez RosMedia i wydany na DVD[9] oraz w pakiecie 3 płyt DVD (razem 277 min)[10][11]. Wersja z angielskim dubbingiem i polskim lektorem Ireneuszem Machnickim.

Wersja francuska[edytuj | edytuj kod]

Piosenkę C'est moi Mowgli śpiewał Alexandre[13].

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Polski tytuł (Polonia 1)[a] Francuski tytuł[12][14] Angielski tytuł[15][16]
01 Księga dżungli
Prawo dżungli
Le livre de la jungle The Jungle Book
02 Narodziny chłopca-wilka Mowgli
Mowgli - narodziny chłopca-wilka
La naissance de Mowgli l'enfant loup The Birth of Wolf-Boy Mowgli
03 Syn Alexandra
Syn Alexandra
Le fils d'Alexandre Alexander’s Son
04 Prawo dżungli
Prawo dżungli
La loi de la jungle The Jungle Law
05 Nowi przyjaciele
Nowi przyjaciele
Un nouvel ami The New Friends
06 Samotnik Kichy
Samotny Kichy
Le piège Solitary Kichy
07 Zimny kieł
Zimny kieł
Les terres du nord The Cold Fang
08 Wybacz Baloo
Przepraszam Baloo
Le retour de Baloo Sorry Baloo
09 Ważniejsze niż prawo
Cenniejsze niż prawo
Plus précieux que la loi More Precious then Law
10 Wizyta samotnego wilka
Wizyta samotnego wilka
Le loup solitaire The Lone Wolf Visitor
11 Głód
Demon głodu
La famine The Devil in the Mind
12 Podróż z przygodami
Podróż z przygodami
Une mission périlleuse Adventurous Journey
13 Powrót bohatera Le retour du héros The Hero’s Return
14 Przeklęte miasto La ville maudite The Cold Bed
15 Ludzie Les humains Human Being
16 Złamane serce Le cœur brisé The Damaged Heart
17 Mowgli odchodzi Mowgli s'en va Goodbye Mother
18 Sam w dżungli Seul dans la jungle The Other Jungle
19 Powrót Le retour Going Back to My Own Jungle
20 Rozstanie Déchirements Mowgli’s Lair
21 Wodny rozejm La trêve The Waterfront Truce
22 Pierwszy tygrys Le premier tigre The „Dreaded” Came
23 Prawo silniejszego La loi du plus fort The Pride of a Hero
24 Samotni łowcy Des chasseurs solitaires Mowgli Has a Sweetheart
25 Poza prawem Hors la loi Bunto the Stray Wolf
26 Niebezpieczeństwo Menace sur la forêt Peace in Seeonee Forest
27 Bez wodza Un chef pour le clan No Leader
28 Odwaga matki Le courage d'une mère Mother’s Determination
29 Niewidzialni wrogowie Des ennemis invisibles Look for the Bad Guys
30 Walka Le grand combat The Victory Song by All
31 Nowy wódz Le nouveau chef Birth of a New Boss
32 Spotkanie La rencontre Mowgli’s Red Flower
33 Nowi przyjaciele L'amie de Mowgli Human Speech is Beautiful
34 Wioska ludzkiego plemienia Le village du clan des hommes Mowgli Goes to the Village
35 Adopcja L'adoption Want to Know Human Being
36 Opowieści przy księżycu Contes de la lune The Lying Human Being
37 Łzy przed bitwą Quelques larmes avant la bataille Tears Before the Battle
38 Decydująca bitwa La bataille décisive The Decisive Battle
39 Żegnaj Meshua Les adieux à Messua Goodbye Meshua
40 Inwazja czerwonych psów L'invasion des chiens rouges The Dhole Invasion
41 Bieg doliną śmierci Embuscade dans la vallée de la mort Run Through the Valley of Death
42 Tęsknota za Meshuą Revoir Messua Longing to Meet Meshua
43 Meshua w niebezpieczeństwie Messua est en danger Help Mowgli
44 Wspaniały koncert Baghery Bagherra donne un concert The Sound of the Trumpet-Shell and the Bells in the Moonless Night
45 Wioska diabłów Le village des démons The Great Counterattack from the Forest! The Final Winner?
46 W mieście La ville The Town of Khanhiwara
47 Ucieczka L'évasion The Great Escape Operation
48 Zew krwi Tristesse Voice Calling Mowgli
49 Odejść w chwale Le dernier combat Courageous One, May You Rest in Peace
50 Taniec słoni La danse des éléphants Kaa’s Sloughing and the Elephant Dance
51 Spotkanie z Meshuą Les retrouvailles Meets Meshua
52 Mowgli odchodzi Au revoir, Mowgli A Word to Mowgli

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Małymi literami tytuły w wersji angielskiej dla 12 odcinków czytanych przez Ireneusza Machnickiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q ジャングルブック 少年モーグリ. Nippon Animation.
 2. The Jungle Book. mondotv.it. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-25)]., Mondo TV
 3. Księga dżungli. anime.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-01)]., anime.info.pl
 4. Księga dżungli, Anime News Network
 5. Księga dżungli. tv4.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-03)]., tv4.pl
 6. Weekendy z animacjami w TV6
 7. m.TV.PL – Księga dżungli odc. 1 (TV 6 – sobota: 2013-11-16)
 8. m.TV.PL – Księga dżungli odc. 1 (TV 6 – sobota: 2014-01-11)
 9. Najpiękniejsze bajki świata: Księga dżungli, DVD
 10. Księga dżungli (BOX) (3DVD)
 11. Księga dżungli, RosMedia DVD
 12. a b Le Livre de la Jungle (Série), planete-jeunesse.com
 13. Alexandre – C'est moi Mowgli. [dostęp 2017-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-05)].
 14. Księga dżungli – odcinki francuskie. [dostęp 2017-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-01)].
 15. Jungle Book: Shōnen Mowgli (TV) – Episode titles, Anime News Network
 16. Jungle Book: Episodes. mondotv.it. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-22)]., Mondo TV

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]