Wexford (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wexford
Loch Garman
hrabstwo
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Siedziba

Wexford

Powierzchnia

2352 km²

Populacja (2011)
• liczba ludności


145 320[1]

• gęstość

61,79 os./km²

Tablice rejestracyjne

WX

Położenie na mapie Irlandii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Wexford (irl. Contae Loch Garman, ang. County Wexford) – hrabstwo położone na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster. Przed podbojem normańskim było częścią królestwa Uí Cheinnselaig ze stolicą w Ferns.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Wexford wzięło nazwę od głównego miasta – Wexford (staronord. Veisafjǫrðr lub Waesfjord w znaczeniu „mulista, błotnista zatoka”).

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Najwyższym punktem w hrabstwie jest góra Leinster (795 m n.p.m.). Gospodarka oparta głównie na rolnictwie, występuje też dużo cech charakterystycznych dla rejonów nadmorskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wexford było miejscem anglo-normańskiej inwazji w roku 1169 na rozkaz Diarmuida MacMurrough Kavanagha, króla Leinsteru, co doprowadziło do późniejszych kolonizacji przez Anglików. Głównie okręgi hrabstwa Bargy i Forth były największymi skupiskami średniowiecznych angielskich osadników. W rejonie tym aż do XIX wieku używano języka yola, wywodzącego się z języka średnioangielskiego. Hrabstwo Wexford było jednym z regionów, w których głównie rozgrywała się rewolucja irlandzka. Stoczone zostały tutaj doniosłe bitwy, pod Enniscorthy i Boolavogue, przypomniane później w balladzie.

Carnsore Point stało się sławne po tym, jak chciano wybudować tam elektrownię jądrową. Teraz znajdują się tam wiatraki pozyskujące prąd.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Południowo-wschodnie Wexford jest ważnym miejscem dla dzikich ptaków – North Slob jest domem dla 10 000 gęsi białoczelnych, które przybywają tu każdej zimy, podczas gdy latem jezioro Lady's Island jest ważnym miejscem dla rybitw, szczególnie dla rybitwy różowej.

Miasta i wioski[edytuj | edytuj kod]

Główny port:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area. [dostęp 2012-10-20]. (ang.).