Księstwo Kleve

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Księstwa
Mapa z 1477 z księstwami Kleve, Jülich i Bergu oraz z hrabstwem Mark

Księstwo Kleve (niem. Herzogtum Kleve) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego i leżało na obszarach dzisiejszych Niemiec (część Nadrenii Północnej-Westfalii) i Holandii (część Limburgii, Brabancji Północnej i Geldrii). Jego terytorium rozciągało się po obu stronach Renu, wokół stolicy Kleve i w przybliżeniu pokrywało się z dzisiejszymi okręgami Kleve i Wesel oraz z obszarem miasta Duisburg.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o hrabstwie Kleve (Grafschaft Kleve) pojawiły się w XI wieku. W 1417 hrabstwo przekształcone zostało w księstwo. Jego historia jest blisko związana z sąsiadami: księstwem Jülich, księstwem Bergu i Geldrią oraz z hrabstwem Mark. W 1368 hrabstwa Kleve i Mark utworzyły jeden organizm państwowy. W 1521 Jülich, Berg, Kleve i Mark zostały połączone unią personalną.

Gdy w 1609 zmarł bezpotomnie ostatni książę Kleve, Jülich i Bergu Jan Wilhelm, wybuchła wojna o sukcesję, zakończona ostatecznie podziałem księstwa Jülich-Kleve-Berg. Na podstawie traktatu pokojowego w Xanten, zawartego 12 listopada 1614 księstwo to zostało podzielone między Palatynat Neuburski (który otrzymał Księstwo Jülich i Księstwo Bergu) i Brandenburgię (w której ręce dostały się Kleve i Hrabstwo Mark). Jednak znaczna część księstwa Kleve okupowana była przez Holandię aż do 1672. W 1701 Kleve wraz z całą Brandenburgią stało się częścią Królestwa Prus. Kilkadziesiąt lat później, podczas wojny siedmioletniej w latach 1757-1762 Kleve okupowali Francuzi.

Podczas wojen rewolucyjnych Kleve w 1795 znów dostało się pod okupację francuską i pozostało we francuskich rękach aż do zakończenia wojen napoleońskich w 1815. Po klęsce Napoleona księstwo zostało zlikwidowane, stając się częścią pruskiej prowincji o nazwie Jülich-Kleve-Berg (prowincja ta od 1822 nosiła nazwę Nadrenia), oprócz takich miast jak Gennep, Zevenaar i Huissen, które weszły w skład Holandii.

Władcy Kleve[edytuj | edytuj kod]

Hrabiowie Kleve[edytuj | edytuj kod]

Książęta Kleve[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]