Kultura strielecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kultura strielecka – nazwa tej kultury pochodzi od eponimicznego stanowiska Kostenki-Strieleckaja znajdujących się nad Donem koło Woroneża.

Kultura strielecka rozwijała się w okresie od ok. 37 tys. do ok. 30 tys. lat temu. Zespół zjawisk kulturowych utożsamianych z kulturą strielecką poświadczony jest na terenie Krymu stanowisko Boran Kaja oraz na terenie Niżu Rosyjskiego - stanowisko Sungir koło Włodzimierza nad Klaźmą. Do przewodnich form narzędziowych utożsamianych z kulturą strielecką należą trójkątne ostrza bifacjalne oraz zgrzebła wytwarzane na odłupkach a także krótkie drapacze o retuszowanych krawędziach. Poświadczona jest także obecność ostrzy liściowatych oraz zbrojników co pośrednio może dowodzić stosowania przez ludność tej kultury łuku. Narzędzia te wykonywane były z zastosowaniem techniki naciskowej co stanowiło o wysokiej jakości tych narzędzi. Inwentarz narzędzi kościany wykonywanych z kości słoniowej i poroży renifera reprezentowany jest przez narzędzia łopatkowate oraz ozdoby. Za główny surowiec do wznoszenia konstrukcji mieszkalnych służyły kości mamutów. W pobliżu tych konstrukcji poświadczona jest obecność ognisk. Szczątki kostne odkrywane na tych stanowiskach mogą świadczyć, iż ludność tej kultury polowała na mamuty, renifery, bizony i lisy polarne. Ludność tej kultury korzystała z różnych ekosystemów o czym mogą świadczyć szczątki ryb głównie pstrągów oraz szczątki ptaków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Świata, t. I Świat przed „rewolucją” neolityczną, Fogra, Kraków 2004.
  • Janusz K. Kozłowski, Archeologia Prahistoryczna, t. I Starsza Epoka Kamienia, Nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1972.
  • Piotr Kaczanowski, Janusz K. Kozłowski, Wielka Historia Polski, t.1 Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Fogra, Kraków 1998.
  • Janusz K. Kozłowski (opracowanie naukowe), Encyklopedia historyczna świata, t. I Prehistoria, Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1999.
  • Bolesław Ginter, Janusz K. Kozłowski, Technika obróbki i typologia wyrobów kamiennych paleolitu, mezolitu i neolitu (wyd. III), PWN, Warszawa 1990.
  • J. Desmond Clark, Prahistoria Afryki, PWN, Warszawa 1978.