Przejdź do zawartości

Kuna leśna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez PipepBot (dyskusja | edycje) o 17:41, 5 lut 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Kuna leśna, tumak (Martes martes) - niewielki ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, rodzaju Martes. Kuna leśna występuje w całej niemal Europie oraz w Azji, aż po Iran i zachodnią Syberię. W Polsce występuje, choć niezbyt licznie, na całym obszarze kraju, a zasięg jej występowania często pokrywa się z występowaniem kuny domowej.

Opis

Podobnie jak większość małych łasicowatych charakteryzuje się długim giętkim ciałem i krótkimi nogami. Sierść jednolicie ciemnobrązowa (łapy i ogon w podobnym kolorze co grzbiet). Strona brzuszna jaśniejsza; na szyi kremowa lub żółtawa plama - nie rozwidlona - co odróżnia ją łatwo od jej bliskiej krewniaczki kuny domowej. Opuszki palców i stóp owłosione. Pysk wąski, nos czarny.

Rozmiary
  • długość ciała: średnio 40-53 cm
  • długość ogona: 22-28 cm
  • masa ciała: 0,8-1,5 kg (samice)- 1,2-1,8 kg (samce)
Pożywienie

zwierzę wszystkożerne, poluje w nocy; żywi się gryzoniami, ptakami i ich jajami, żabami i owadami; nie gardzi owocami i miodem.

Rozród

ciąża przedłużona trwa nawet 9 miesięcy, ale faktyczny rozwój potomstwa odbywa się w ciągu drugiej połowy ciąży. Młode rodzą się ślepe, w maju, w liczbie od 2 do 7. Otwierają oczy w wieku ok. 7 dni. Ssą mleko ok. 3 miesięcy. Na jesieni odchodzą od rodziców i usamodzielniają się. Dojrzałość płciową osiągają w 3 roku życia.

Długość życia

średnio 8-10 lat. Jej naturalnymi wrogami są: wilk, pies i lis.

Biotop

lasy, z przewagą drzew iglastych.

Status

w niektórych krajach pod ochroną, w innych zwierzę łowne, bywa też tępiona jako szkodnik.

Zobacz też

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).