Lak (materiał)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy materiału. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Nie mylić z: Laka.
Laseczka laku i stempel pieczęci przed odciśnięciem go w laku na kopercie

Lakmateriał mający właściwość mięknięcia w podwyższonej temperaturze aż do postaci półpłynnej oraz zastygania w temperaturze pokojowej. Po zastygnięciu trwale zachowuje kształt, który miał w trakcie obniżania temperatury i ma dobrą przyczepność do papieru i materiałów tekstylnych (płótna, także nici itp.), przy czym jest stosunkowo kruchy.

Stosowany od stuleci do wykonywania odcisków pieczęci na szczególnie ważnych dokumentach, ponieważ bardzo trudno jest odtworzyć wytłoczony stemplem relief bez jego zniszczenia lub choćby uszkodzenia. Opakowania (koperty, pudła) zamknięte przy pomocy pieczęci lakowej często zabezpieczane są dodatkowo cienkim sznurkiem, który wtopiony jest w zastygającą masę lakową, toteż otwarcie takiego opakowania zawsze musi się łączyć albo z rozdarciem papieru, albo z zerwaniem sznurka zabezpieczającego, albo co najmniej ze złamaniem kruchej pieczęci.

W skład laku wchodzą szelak, terpentyna, kalafonia, kreda i barwniki. Barwniki najczęściej stosowane nadają lakowi kolor ciemnoczerwony. Lak najczęściej dostarczany jest w postaci niewielkich laseczek, które ogrzewa się nad płomieniem, a po upłynnieniu doprowadza do skapywania na zamierzone miejsca.