Kreda (skała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kredowe klify w Dover
Kreda do pisania po tablicy
Kreda do pisania na tablicy

Kreda, kreda piszącaskała osadowa, która powstała na dnie mórz i oceanów.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest odmianą wapieni (wzór chemiczny CaCO3) dość czystych, niezawierających wielu domieszek. Jej podstawowym składnikiem jest kalcyt. Zbudowana jest głównie z mikroskopowych skorupek kokolitów i otwornic oraz bardzo drobnoziarnistego mikrytu. Inne skamieniałości (np. igły gąbek, małże, belemnity) występują podrzędnie. Jest to skała miękka, niezbyt zwięzła, porowata, dzięki czemu ma mały ciężar właściwy i jest lekka. Dodaje się ją do białych farb, proszków i past do zębów.

Kreda ma zastosowanie w przemyśle ceramicznym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Odmiany szczególnie bogate w kokolity zmieszane z gipsem służą do pisania na tablicy. W Polsce duże złoża kredy występują w w okolicach Chełma, Zamościa i Siedlec. Jedyna odkrywkowa kopalnia kredy znajduje się na terenie gminy Mielnik[1].

Wyróżnia się również kredę jeziorną, która ma odmienną genezę i skład od kredy piszącej. Jest skałą wapienną pochodzenia chemicznego powstającą w jeziorach. Zbudowana jest z mikrytu wapiennego, wytrąconego z wody jeziornej. Często zawiera w swym składzie sporą ilość minerałów ilastych oraz szczątków roślinnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku. W: Urząd Gminy Mielnik [on-line]. [dostęp 2020-02-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wacław Ryka, Anna Maliszewska, Słownik petrograficzny, Wydawnictwa Geologiczne, 1991