Lampione

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lampione
Ilustracja
Kontynent

Afryka

Państwo

 Włochy

Akwen

Morze Śródziemne

Archipelag

Wyspy Pelagijskie

Powierzchnia

0,036 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, blisko dolnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Lampione”
Ziemia35°33′N 12°19′E/35,550000 12,316667
Mapa wyspy

Lampione (wł. Isola di Lampione; dosłownie z języka włoskiego latarnia; syc. Lampiuni lub Scoglio degli scolari, czyli skała uczniów) – mała, skalista wysepka pochodzenia wulkanicznego na Morzu Śródziemnym, należąca do archipelagu Wysp Pelagijskich, długa na 700 i szeroka na 180 metrów, z najwyższym punktem wznoszącym się 36 m n.p.m.

Administracyjnie Lampione należy do Włoch i wchodzi w skład gminy Lampedusa e Linosa, prowincji Agrigento, w regionie Sycylia.

Wysepka jest niezamieszkana, jedynym budynkiem na wyspie jest nieczynna latarnia morska. Zgodnie z legendą wyspa była kamieniem, który wypadł z dłoni Cyklopa.

Lampione jest częścią rezerwatu Riserva Marina Isole Pelagie i podlega ścisłej ochronie. W skład fauny wyspy wchodzą liczne migrujące ptaki oraz Armadillidium hirtum pelagicum, lądowy skorupiak. Na wyspie występują koniki polne pozbawione skrzydeł[1]. W okolicznych wodach występują rekiny, łącznie z gatunkiem Carcharhinus plumbeus, homary, langusty oraz różnorakie żółte i różowe koralowce.

Nieczynna latarnia morska na Lampione

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zralek 2003 ↓, s. 256.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Peter Zralek: Przewodnik: Sycylia. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2003. ISBN 83-89188-03-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]