Lassie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pies grający rolę Lassie w serialu telewizyjnym; 1965 rok

Lassie – fikcyjny pies (suka) rasy owczarek szkocki (collie)[1]. Postać została stworzona przez amerykańskiego pisarza Erica Knighta, który opisał jej przygody w powieści Lassie, wróć!.

Historia postaci[edytuj | edytuj kod]

Lassie jest psem należącym do mieszkającej w małym ubogim miasteczku rodziny górniczej. Kiedy w mieście wzrasta bezrobocie, a ojciec traci pracę i sytuacja materialna rodziny się pogarsza, suka, mimo protestów małego chłopca Joe, zostaje sprzedana i wywieziona do nowego pana, który mieszka w górach, kilkaset kilometrów od poprzedniego domu Lassie. Suka jednak już wkrótce ucieka i podejmuje się mozolnej drogi do domu[1].

W kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy z filmów o Lassie ukazał się w 1943 roku i od tamtej pory nakręcono kilkanaście filmów z jej udziałem[2]. Problemem był fakt, iż pierwsza suka, odgrywająca tę rolę, miała charakterystyczną białą łatę na czole, przez co ciężko było znaleźć psa, który by ją przypominał. Zazwyczaj zaradzano temu, domalowując białą plamę na czole psów.

Filmy z udziałem Lassie:

Nakręcono również 7 seriali telewizyjnych, 2 serie audycji radiowych o psie, oraz napisano 61 książek z udziałem Lassie. Pies ma własną gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Makowiecki: Słownik postaci literackich. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2000, s. 423. ISBN 83-06-02757-4.
  2. Lassie (Character) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-10)].