Lea Lublin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lea Lublin
Imię i nazwisko

Léa Lublin

Data i miejsce urodzenia

1929
Brześć, Polska

Data i miejsce śmierci

1999
Paryż, Francja

Dziedzina sztuki

performance, video art

Ważne dzieła
  • La mémoire de l'histoire rencontre la mémoire de l'ordinateur (1985)
  • L'ange de Piero della Francesca (1980), Le corps à-mère, l'objet perdu de MD (1995)
  • Six peintres sur ordinateur (1985), La mémoire de l'histoire rencontre la mémoire de l'ordinateur – 1 (1985)
  • La mémoire de l'histoire rencontre la mémoire de l'ordinateur – 2 (1985)

Lea Lublin (ur. 1929 w Brześciu, zm. 1999 w Paryżu[1]) – polsko-francuska performerka. Jej zaangażowanie w ruchy i tematy feministyczne przyczyniły się do włączenia jej w WACK! Art and the Feminist Revolution w Los Angeles w 2007 roku.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Lea Lublin ukończyła Narodową Akademię Sztuk Pięknych[2] w Buenos Aires i swoją karierę artystyczną rozpoczęła jako malarka. Jednak już w połowie lat 1960. zaczęła się interesować i eksplorować wykorzystanie nowych mediów i nowych materiałów. Doprowadziło to do jej współpracy z Centrum Sztuk Wizualnych Instytutu Torquato di Tella, argentyńskiego centrum sztuki eksperymentalnej i awangardowej. Jej performance – akcja społeczna zatytułowana "Mon fils" (mój syn), który przedstawiła w Paryżu i w których zabierała swojego syna-niemowlę do muzeum (w godzinach otwarcia wystaw), zwrócił publiczną uwagę na wykorzystanie życia społecznego oraz roli jaką pełni w nim kobieta, jako głównego materiału w twórczości Lublin. Do końca lat 1960, przedstawiła jeszcze wiele podobnych akcji performance w Argentynie oraz Chile. Jej następna praca "Terranauts", stworzona w 1969 roku, była mocno inspirowana francuskim feminizmem. Zainteresowanie to doprowadziło do przeprowadzki Lublin do Paryża, gdzie żyła i tworzyła aż do śmierci w 1999 roku.

W swojej twórczości, wychodząc od płaskiego płótna, którego używała jako malarka, stała się członkinią ruchu lat 1960, który wykorzystywał sztukę jako środek sztuki zaangażowanej w dialog społeczny, oraz dążył do zniwelowania podziału na sztukę i życie, odwołując się do borgesowskiej teorii "sztuki jako formy oddechu". Wkładem Lublin w ten ruch był feminizm, zaangażowanie publiczności w sposób krytyczny ale otwarty na różne grupy odbiorców[3].

Twórczość Lei Lublin zalicza się do tego samego pokolenia artystów, co Lygia Clark czy Allan Kaprow.

Dzieła w kolekcjach[edytuj | edytuj kod]

Jej dzieła znajdują się w stałych kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre national des arts plastiques, Fonds régional d’art contemporain Alsace, oraz w Bibliothèque nationale de France[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La personne Lea Lublin – Centre Pompidou. centrepompidou.fr. [dostęp 2015-06-22].
  2. re.act.feminism – a performing archive. reactfeminism.org. [dostęp 2015-06-22].
  3. Lea Lublin | e-flux. e-flux.com. [dostęp 2015-06-22].
  4. Lenbachhaus  – Lea Lublin – Retrospective [online], lenbachhaus.de [dostęp 2016-01-16].