Legendary Rover Team

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Legendary Rover Team to studenckie koło naukowe działające na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Jest to organizacja skupiająca pasjonatów technologii, nauki o kosmosie oraz inżynierii mechanicznej, którzy wspólnie pracują nad projektowaniem, budową i testowaniem pojazdów na wzór prawdziwych łazików marsjańskich. Tworzone łaziki realizują określone zadania takie jak autonomiczna jazda, komunikacja z bazą, a nawet zbieranie próbek. Swoje zadania wykonują na międzynarodowych zawodach Rover Challenge, gdzie odwzorowuje prawdziwą marsjańską misję[1].

łazik marsjański LRT

Historia[edytuj | edytuj kod]

Legendary Rover Team został założony w 2013 roku na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa z inicjatywy dwóch studentów. Od tamtej pory zespół stale się rozwija i zdobywa coraz większe uznanie wśród społeczności akademickiej oraz organizacji zajmujących się badaniami kosmicznymi.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

Działalność Legendary Rover Team nie ogranicza się wyłącznie do konstrukcji i budowy łazików marsjańskich. Poprzez udział w zawodach oraz konferencjach członkowie koła mają szanse na podniesienie swoich umiejętności i zdobycie doświadczenia, inspirując kolejne pokolenia do zainteresowania się nauką. Zespół nie tylko przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat eksploracji kosmosu, ale również promuje Polskę jako kraj aktywnie uczestniczący w badaniach kosmicznych.

LRT szeroko angażuje się w działania społeczne i edukacyjne między innymi w styczniu 2024 roku członkowie koła podczas 32 finału WOŚP zorganizowali stoisko, na którym prezentowali łazika oraz opowiadali o swojej działalności. Była to doskonała okazja, aby podzielić się z szeroką publicznością pasją do nauki i technologii oraz podkreślić, że innowacyjne projekty studenckie mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na rozwój naukowy, ale także społeczny. W listopadzie 2023 zespół prowadził prelekcje w Szkole Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Jelnej, które miały na celu wzbudzenie zainteresowania nauką o kosmosie wśród dzieci[2].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

  • W 2015 roku łazik zdobył pierwsze miejsce w University Rover Challenge z wynikiem 459,8 punktów,
  • W 2016 roku łazik zdobył pierwsze miejsce w University Rover Challenge z wynikiem 452.3 punktów,
  • W 2017 roku w zawodach zorganizowane przez Polską Agencje Kosmiczną, łazik zdobył pierwsze miejsce,
  • W 2018 roku łazik po ekscytujących walkach zdobył 3. miejsce w Sumo Challenge w Łodzi,
  • W 2019 roku łazik zdobył 4. miejsce na Robtic Arena w kategorii freestyle
  • W 2021 roku łazik zdobył II na IRDC organizowanym przez Mars Society South Asia,
  • W 2021 roku zespół zajął pierwsze miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge,[3]
    University Rover Challenge 2015

W pewnym stopniu dzięki zwycięstwu URC przez zespół Legendary w 2015 roku przyznano Polsce prawa do organizacji European Rover Challenge - europejskiej edycji University Rover Challenge w 2016 r[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Studenckie Koło Naukowe Lotników / Legendary Rover Team [online], Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej [dostęp 2024-02-27] (pol.).
  2. Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 2024-02-27].
  3. Legendary Rover [online], legendary.prz.edu.pl [dostęp 2024-02-27].
  4. Students from Rzeszów win the Mars rovers competition again | study.gov.pl [online], study.gov.pl [dostęp 2024-02-27].