Polska Agencja Kosmiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Agencja Kosmiczna
Ilustracja
Siedziba agencji
Siedziba Gdańsk[1], Polska
Data powołania 26 września 2014[2]
Data utworzenia
Organizacja
Dyrektor dr Grzegorz Brona[3]
Budżet 10 mln zł (2015)[4]
Położenie na mapie Trójmiasta
Mapa lokalizacyjna Trójmiasta
Polska Agencja Kosmiczna
Polska Agencja Kosmiczna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polska Agencja Kosmiczna
Polska Agencja Kosmiczna
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Polska Agencja Kosmiczna
Polska Agencja Kosmiczna
Ziemia54°21′16″N 18°35′31″E/54,354444 18,591944
Strona internetowa

Polska Agencja Kosmiczna (PAK; ang. Polish Space Agency, POLSA) – narodowa agencja kosmiczna.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Została utworzona ustawą z 26 września 2014[5], a działalność operacyjną z pełnym zespołem rozpoczęła pod koniec roku 2015. Polska Agencja Kosmiczna jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania w celu zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności.

Najważniejsze zadania Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczą:

• wspierania rozwoju oraz promocji dorobku i potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego,

• koordynowania aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym,

• działania na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej,

• udziału w projektach wzmacniających potencjał obronny kraju,

• reprezentowania Polski w kontaktach z międzynarodowymi organizacjami sektora kosmicznego.

Najważniejsze działania Polskiej Agencji Kosmicznej:

• Opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego

Celem przygotowania i wdrożenia Krajowego Programu Kosmicznego jest budowa w Polsce kompetencji umożliwiających zabezpieczenie potrzeb kraju w zakresie technologii satelitarnych oraz rozwój potencjału podmiotów tworzących narodowy sektor kosmiczny i ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

• Wspieranie podmiotów krajowego sektora kosmicznego

PAK zrealizowała dotychczas 3 programy bezpłatnych konsultacji eksperckich dla polskich przedsiębiorców. Agencja organizuje też wiele wydarzeń służących ułatwianiu polskim podmiotom pozyskiwania zagranicznych partnerów do wspólnych przedsięwzięć (wyjazdy studyjne, dni współpracy bilateralnej, polskie stoiska na imprezach branżowych etc.).

• Przygotowanie wniosku aplikacyjnego do Komisji Europejskiej dotyczącego dołączenia Polski do europejskiego Konsorcjum SST

Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych) realizuje jedną z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej związanych z kosmosem. Udział w konsorcjum umożliwi Polsce wzmocnienie krajowych zdolności związanych z obserwacją i budowaniem świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej i może przyspieszyć rozwój kompetencji krajowego sektora kosmicznego.

• Szkolenia z zakresu wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną

PAK realizuje prace związane z opracowaniem programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji publicznej w zakresie wykorzystywania zobrazowań i usług opartych na danych satelitarnych w realizacji zadań urzędów. Działania te związane są z członkostwem agencji w konsorcjum realizującym projekt Sat4Envi, którego celem jest stworzenie w kraju infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych satelitarnych dostępnych dla Polski w ramach m.in. programu Copernicus oraz powstałych na ich bazie produktów satelitarnych.

• Zlecenie opracowania studiów wykonalności dużych programów kosmicznych i rozwoju technologii

Agencja zleciał opracowanie studiów wykonalności Astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV, Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych, Architektury systemu świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu oraz Przyszłościowych technik i technologii kosmicznych. Przygotowanie studiów znacznie przyspieszy prace nad realizację tych projektów, jeżeli zapadnie decyzja o ich wdrożeniu.

• Rozwijanie współpracy międzynarodowej Polski w dziedzinie kosmosu

Działania te są realizowane w ramach kontaktów z ESA i EUMETSAT, współpracy z krajami europejskimi komplementarnej do projektów ESA, jak również dzięki umowom bilateralnym podpisanym z 6 narodowymi agencjami kosmicznymi: Francuską Agencją Kosmiczną, Włoską Agencją Kosmiczną, Ukraińską Agencją Kosmiczną, Brazylijską Agencją Kosmiczną, Chińską Narodową Agencją Kosmiczną i Meksykańską Agencją Kosmiczną.

• Wspieranie działań edukacyjnych dotyczących tematyki kosmicznej

PAK zaangażowała się w stworzenie nowych kierunków studiów związanych z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi, m.in. w Trójmieście, a jej przedstawiciele organizują dni informacyjne sektora kosmicznego na krajowych uczelniach. Agencja współorganizowała też Letni Kursu Prawa Kosmicznego Europejskiego Centrum Prawa Kosmicznego (ECSL) i jest sygnatariuszem oraz partnerem merytorycznym listu intencyjnego w sprawie powołania Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa.

• Promocja krajowego sektora kosmicznego

Agencja promuje potencjał i dorobek podmiotów polskiego sektora kosmicznego podczas najważniejszych imprez branżowych w kraju i zagranicą oraz obejmuje patronatem najciekawsze inicjatywy realizowane przez krajowe podmioty (kilkanaście wydarzeń branżowych i ponad 30 patronatów).

Na czele PAK stoi Prezes Agencji, który jest wspierany przez Wiceprezesa ds. Naukowych oraz Wiceprezesa ds. Obronnych. Struktura dzieli się na trzy piony. W pionie Prezesa znajdują się Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Departament Krajowego Programu Kosmicznego oraz Biuro Organizacyjne. W pionie Wiceprezesa do spraw Nauki znajdują się Departament Badań i Innowacji oraz Departament Edukacji. Z kolei w pionie Wiceprezesa ds. Obronnych znajdują się Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych oraz Departament Projektów Obronnych.

Na wniosek senatora RP i byłego rektora Politechniki Gdańskiej Edmunda Wittbrodta, decyzją Sejmu RP siedziba organizacji znajduje się w Gdańsku[1][6]. POLSA ma również dwa oddziały terenowe:

1) oddział terenowy w Warszawie, obejmujący swoim zasięgiem terytorialnym województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie oraz

2) oddział terenowy w Rzeszowie, obejmujący swoim zasięgiem terytorialnym województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie i podkarpackie.

W listopadzie 2014 roku na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej został powołany prof. Marek Banaszkiewicz, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk[4][7]. Wiceprezesem ds. Nauki został prof. Marek Moszyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej[8], a Wiceprezesem ds. Obronnych – płk Piotr Suszyński.

Profesor Banaszkiewicz został odwołany przez premier Beatę Szydło 7 października 2016 roku, choć jego kadencja miała trwać pięć lat[9][10]. Następnie p.o. Prezesa Agencji był płk Piotr Suszyński, który pełnił funkcję Wiceprezesa ds. Obronnych. Dr Grzegorz Brona otrzymał nominację na stanowisko prezesa PAK z rąk premiera Mateusza Morawieckiego 13 marca 2018 r. Kierowanie agencją objął z dniem 14 marca 2018 r[3].

Trójmiejskie uczelnie: Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej oraz Akademia Morska utworzyły kierunki związane z przemysłem kosmicznym. Na Pomorzu działa 20 przedsiębiorstw związanych z przemysłem kosmicznym[11].

Kierownictwo[12][edytuj | edytuj kod]

 • dr Grzegorz Brona – prezes od 12 marca 2018[13]
 • vacat – wiceprezes ds. obronnych
 • dr hab. inż. Marek Moszyński – wiceprezes ds. nauki

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Sejm: Polska Agencja Kosmiczna będzie miała siedzibę w Gdańsku. PAP, 2014-09-27. [dostęp 2015-02-16].
 2. Sejm RP zdecydował – powstanie Polska Agencja Kosmiczna. kosmicznapolska.pl, 2014-07-26. [dostęp 2014-09-29].
 3. a b Grzegorz Brona prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej (pol.). polsa.gov.pl. [dostęp 2018-03-22].
 4. a b Szef Polskiej Agencji Kosmicznej: agencja może przynieść Polsce korzyści. PAP, 2015-02-09. [dostęp 2015-02-16].
 5. Ustawa z dnia 26 września 2014 r. o Polskiej Agencji Kosmicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 601).
 6. Ewelina Potocka: Polska Agencja Kosmiczna z siedzibą w Gdańsku? Senat wprowadził poprawkę. onet.pl, 2014-08-12. [dostęp 2014-09-29].
 7. Prof. Marek Banaszkiewicz Prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Ministerstwo Gospodarki, 2014-12-01. [dostęp 2015-02-16].
 8. Nasz człowiek w Polskiej Agencji Kosmicznej. pg.gda.pl. [dostęp 2015-07-30].
 9. Michał Moroz: Zmiana prezesa POLSA!. Kosmonauta.net, 2016-10-09. [dostęp 2016-10-23].
 10. Płk Piotr Suszyński p.o. Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Polska Agencja Kosmiczna, 2016. [dostęp 2016-10-23].
 11. Nieoficjalnie: Gdańsk bliski straty Polskiej Agencji Kosmicznej. Ma być przeniesiona do Warszawy. radiogdansk.pl. [dostęp 2016-05-25].
 12. Kierownictwo Polskiej Agencji Kosmicznej, pak.bip.gov.pl [dostęp 2017-12-29] (pol.).
 13. Grzegorz Brona prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej, polsa.gov.pl [dostęp 2018-04-01] (pol.).