Les Avants

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Les Avants
Ilustracja
Widok na Les Avants
Państwo  Szwajcaria
Kanton  Vaud
Wysokość 1000 m n.p.m.
Położenie na mapie Vaud
Mapa lokalizacyjna Vaud
Les Avants
Les Avants
Położenie na mapie Szwajcarii
Mapa lokalizacyjna Szwajcarii
Les Avants
Les Avants
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Les Avants
Les Avants
Ziemia 46°27′N 6°56′E/46,450000 6,933333
Strona internetowa

Les Avants – szwajcarska wioska położona na wysokości ok. 1000m nad miastem Montreux, w kantonie Vaud.

Les Avants to jedna z najstarszych stacji narciarskich w Szwajcarii. W XIX w. zamożna rodzina Dufour wybudowała tam pierwsze hotele co przyczyniło się do rozwoju turystyki. Lepszy dostęp do stacji umożliwiła budowa tunelu Jaman w 1905 r., który stanowi połączenie kolejowe z Pays d'Enhaut. Nowoczesny jak na początek XIX w. pociąg elektryczny (pokonywał strome odcinki bez dodatkowej szyny zębatej) przyciągnął do stacji rzesze angielskich turystów. Wkrótce wybudowano lodowisko oraz jeden z pierwszych szwajcarskich torów bobslejowych, który służy także jako zjeżdżalnia saneczkarska. Od 1910 do dziś działa kolej linowo-terenowa Sonloup – Les Avants (posiada zabytkowe wagony oraz maszynerię), która umożliwia saneczkarzom szybki powrót na górę.

Kolej linowo-terenowa Sonlup – Les Avants

I wojna światowa oraz kryzys z 29. roku zatrzymały rozwój turystyki a wielkie hotele zostały powoli zamykane. Mieszczący się naprzeciwko stacji kolejowej okazały Hotel Jaman wybudowany w stylu belle époque został przekształcony w szkołę z internatem dla angielskich dziewcząt, dziś mieści się tam katolicka szkoła Le Châtelard. Po II wojnie światowej wróciła moda na sporty zimowe, jednak liczne instalacje narciarskie wybudowane w Szwajcarii wygrywały walkę o turystów nie pozwalając Les Avants na odzyskanie dawnej popularności. Ernest Hemingway, który w 1922 spędził kilka miesięcy w «Pension de la Forêt» u podnóża Les Avants opisał swoje wrażenia z jazdy sankami na kartach powieści Pożegnanie z bronią.

Obecnie od 15 grudnia do 15 marca każdego roku – jeżeli tylko opady śniegu na to pozwalają – droga prowadząca z Les Avants do Sonloup jest zamykana dla ruchu drogowego (z wyłączeniem mieszkańców) i staje się torem saneczkarskim o długości 2,5 km. Na górę wjeżdża się kolejką linowo-terenową, na którą można wykupić abonament, a także wypożyczyć sanki.