Przejdź do zawartości

Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie
Liceum Ogólnokształcące
Ilustracja
Pietas et Litterae – Pobożność i Nauka
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Akacjowa 5, 31-466 Kraków

Data założenia

1909

Data zamknięcia

Szkoła działa do dziś

Patron

Stanisław Konarski

Liczba uczniów

425

Liczba nauczycieli

45

Dyrektor

o. mgr Sławomir Dziadkiewicz SchP

Wicedyrektorzy

mgr Jadwiga Bendo, o. mgr Adam Langhammer SchP

Członkostwo

Rada Szkół Katolickich

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Stanisława Konarskiego w Krakowie”
Ziemia50°05′02,292″N 19°58′42,308″E/50,083970 19,978419
Strona internetowa

Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów – jedno z liceów ogólnokształcących w Krakowie, prowadzone przez zakon pijarów od 1909 roku. Jest to szkoła prywatna, posiadająca uprawnienia szkoły publicznej. W liceum kontynuowana jest tradycja szkolnictwa pijarskiego w Polsce oraz na świecie, w tym – tradycje pierwszej w Europie nowożytnej szkoły powszechnej założonej przez hiszpańskiego księdza Józefa Kalasancjusza w Rzymie w 1597.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W 1909 roku przy ul. Pijarskiej 2 w Krakowie powstało Gimnazjum Rozwojowe im. ks. Stanisława Konarskiego. Wtedy to zakon zakupił od zakonu dominikanów ziemię w Rakowicach pod Krakowem, gdzie wzniesiono budynek szkoły i w 1912 oddano do użytkowania. W czasie I wojny światowej budynek został zarekwirowany przez armię austro-węgierską i zmieniony w szpital wojskowy, a następnie – szkołę dla inwalidów wojennych. Po jego odzyskaniu w roku 1919 liceum wznowiło działalność, a w 1920 szkoła otrzymała uprawnienia szkół państwowych, w tym możliwość przeprowadzania egzaminu dojrzałości. Podczas II wojny światowej budynek szkoły został ponownie zarekwirowany, przez jednostki armii niemieckiej. Szkoła, pobliskie koszary lotnicze oraz lotnisko wojskowe w Rakowicach zostały zajęte przez niemiecką Luftwaffe. Wyposażenie dydaktyczne, pomoce szkolne, biblioteka zostały zrabowane lub zniszczone. Budynek został przystosowany do funkcji potrzebnych okupantom. W styczniu 1945 wycofujący się Niemcy wysadzili hangary i budynki na lotnisku oraz podpalili budynek szkoły, który płonął przez całą dobę.

Zakon pijarów odzyskał szkołę po zakończeniu okupacji, wyremontował ją, przywrócił w nim naukę w 1947. Jednak wkrótce potem – w 1951 – budynek został zarekwirowany przez jednostki wojska radzieckiego[1], a następnie przez Ludowe Wojsko Polskie. Pijarzy kontynuowali działalność szkolną w budynkach przy ul. Pijarskiej i przy ul. Czapskich w Krakowie. Zakon odzyskał swoją własność po zmianach ustrojowych w Polsce w 1989 r. Po ośmiu miesiącach gruntownego remontu szkoła wznowiła działalność edukacyjną w Rakowicach przy ul. Akacjowej 5 w roku szkolnym 1990/91. Od tego roku szkolnego w szkole, dotychczas męskiej, wprowadzono nauczanie koedukacyjne.

W szkole wprowadzono nowy program nauczania, który był nowatorski w skali kraju. Nauczanie przez pierwsze dwa lata programu podstawowego, a następnie przez kolejne dwa lata programu kierunkującego pod przyszłe studia dało szkole osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych i czołowe miejsca w rankingach najlepszych szkół w Krakowie i w Polsce.

Absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]