Lisa Lane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lisa Lane
Państwo  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 25 kwietnia 1938
Filadelfia
Tytuł szachowy mistrzyni międzynarodowa (1959)

Lisa Lane, właściwie Marianne Elizabeth Lane (ur. 25 kwietnia 1938 w Filadelfii) – amerykańska szachistka, mistrzyni międzynarodowa od 1959 roku.

Kariera szachowa[edytuj | edytuj kod]

Grę w szachy poznała w relatywnie późnym wieku, 19 lat. Już dwa lata później osiągnęła pierwszy znaczący sukces, zdobywając w 1959 r. tytuł indywidualnej mistrzyni Stanów Zjednoczonych[1]. Ponieważ był to zarazem turniej strefowy (eliminacja mistrzostw świata), zdobyła jednocześnie awans do rozegranego w 1961 r. we Vrnjačkiej Banji turnieju pretendentek, w którym zajęła XIV miejsce[2] (wynik ten oficjalnie odpowiadał wówczas XV lokacie na świecie). Na przełomie 1961 i 1962 r. wystartowała w jednym z rezerwowych turniejów festiwalu w Hastings. W pierwszych trzech rundach zdobyła 1 punkt, a następnie wycofała się z rywalizacji podając oryginalne wytłumaczenia: tęsknotę za domem oraz stan zakochania. W 1964 r. po raz drugi w karierze uczestniczyła w turnieju pretendentek, zajmując w Suchumi XII miejsce[3] (co odpowiadało wówczas XIII miejscu na świecie). W 1966 r. zwyciężyła (wspólnie z Giselą Gresser) w finale mistrzostw Stanów Zjednoczonych oraz jedyny raz w karierze wystąpiła w narodowej drużynie podczas rozegranej w Oberhausen szachowej olimpiady, na której amerykańskie szachistki zajęły X miejsce[4]. W tym samym roku zakończyła szachową karierę.

Dokonania Lisy Lane spotkały się z pozytywnymi, na swój sposób, ocenami jedynego amerykańskiego szachowego mistrza świata, Bobby Fischera, który ogólnie mając złe zdanie o szachowych umiejętnościach kobiet, powiedział o niej: "To są wszystko ryby. Lisa, można by rzec, jest najlepszą amerykańską rybą"[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. U.S. Women's Champions
  2. 1961 Candidates Tournament
  3. 1964 Candidates Tournament
  4. OlimpBase
  5. Lisa Lane - The first chess beauty queen Fischer considered all women players weak: "They're all fish. Lisa, you might say, is the best of the American fish.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Lisa Lane – wybrane partie szachowe (ang.)