Jerzy Giżycki (krytyk filmowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Giżycki
Data urodzenia 7 stycznia 1919
Data i miejsce śmierci 27 września 2009
Warszawa
Zawód krytyk filmowy
Narodowość polska

Jerzy Giżycki (ur. 7 stycznia 1919, zm. 27 września 2009 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z zamiłowania szachista. Ojciec Marcina Giżyckiego (historyka, teoretyka animacji).

Życiorys[edytuj]

Recenzje filmowe pisał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Po jej zakończeniu był (w 1946 r.) jednym z założycieli tygodnika "Film", a w 1966 r. – miesięcznika "Kino". Był również redaktorem pisma "Kamera". Wydał kilka książek o tematyce filmowej, z których "W filmie nie ma rzeczy niemożliwych" była przez wiele lat jedną z najważniejszych o tematyce realizacji filmów. W latach 60. XX wieku prowadził w TVP program "Kino filmów animowanych".

Jego pasją były szachy. Był szachowym bibliofilem i kolekcjonerem. W 1960 r. w Warszawie ukazało się pierwsze wydanie jego monumentalnego albumu "Z szachami przez wieki i kraje" (II wyd. – 1972, III wyd. – 1984), które przetłumaczone zostało na język rosyjski, szwedzki, węgierski, duński, niemiecki, angielski oraz czeski. Wspólnie z A.Górnym napisał traktującą o grach książkę "Fortuna kołem się toczy" (Warszawa 1976), która ukazała się również w edycjach niemieckiej, słoweńskiej i serbsko-chorwackiej. W latach 80. był autorem (wspólnie z Władysławem Litmanowiczem) encyklopedii "Szachy od A do Z" (Warszawa 1986 [I tom] i 1987 [II tom]). Od 1988 był członkiem honorowym Polskiego Związku Szachowego[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]