Lisztomania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lisztomania
Gatunek muzyczny
biograficzny
Rok produkcji 1975
Data premiery Wielka Brytania 10 października 1975
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 103 min
Reżyseria Ken Russell
Scenariusz Ken Russell
Główne role Roger Daltrey
Sara Kestelman
Paul Nicholas
Ringo Starr
Rick Wakeman
Muzyka Rick Wakeman
Franciszek Liszt
Ryszard Wagner
Zdjęcia Peter Suschitzky
Montaż Stuart Baird
Produkcja Roy Baird
David Puttnam
Dystrybucja Warner Bros.

Lisztomania – brytyjski film z 1975 roku w reżyserii Kena Russella, luźno oparty na biografii Franciszka Liszta. Kompozytor znany z muzyki poważnej w filmie ukazany został jako gwiazda współczesnego rocka[1], która toczy pojedynek sceniczny z Richardem Wagnerem, w Lisztomanii ucharakteryzowanym na zwolennika III Rzeszy[2].

Kompozytorem muzyki do filmu był Rick Wakeman, członek grupy muzycznej Yes, który pojawia się w Lisztomanii w roli nordyckiego boga Thora[2]. W roli Liszta wystąpił Roger Daltrey, który wraz z Russellem napisał słowa do ścieżki dźwiękowej[1]. Gościnnie w filmie pojawia się również Ringo Starr w roli papieża[1].

Krytycy Lisztomanii byli podzieleni. Roger Ebert twierdził, iż „nie ma wątpliwości, że [Russell] staje się niebezpiecznie interesujący”[1]. Natomiast Alex von Tunzelmann z „The Guardiana” miał mieszane odczucia: „Dziewiętnastowieczny kompozytor plus statek kosmiczny, komiczny Hitler w wersji zombie, papież Ringo i gigantyczny penis: to musiało brzmieć dobrze na papierze”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Roger Ebert, Lisztomania Movie Review & Film Summary (1975), RogerEbert.com, 28 października 1975 [dostęp 2018-12-19] (ang.).
  2. a b c Alex von Tunzelmann, Lisztomania: the most embarrassing historical film ever made?, „The Guardian”, 6 lutego 2013, ISSN 0261-3077 [dostęp 2018-12-19] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]