Lobo (jabłoń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jabłoń domowa 'Lobo'
Jabłoń domowa 'Lobo': zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd różowce
Rodzina różowate
Rodzaj jabłoń
Gatunek jabłoń domowa
Nazwa systematyczna
Malus domestica Borkh. 'Lobo'
Lobo

Jabłoń domowa 'Lobo' – odmiana uprawna (kultywar) jabłoni domowej (Malus domestica 'Lobo'), należąca do grupy odmian jesiennych. Otrzymana w Kanadzie około 1900 roku jako siewka odmiany McIntosh, w rolniczej stacji doświadczalnej w Ottawie.

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Drzewo rośnie silnie, a na glebach żyznych bardzo silnie. Tworzy koronę luźną, rozłożystą, o kulistym kształcie. Przyrosty są proste i sztywne.
Owoc
O średniej wielkości przy właściwej pielęgnacji duży, kulisty, lekko stożkowaty, nieco żebrowany, owoce są wyrównane pod względem kształtu i wielkości. Skórka gładka, błyszcząca, zielonożółta z silnym ciemnokarminowym, rozmytym rumieńcem pokrywającym prawie cały owoc, z delikatnie zaznaczonymi prążkowaniami. Cechą charakterystyczną są duże jasnożółtoszare przetchlinki występujące na zarumienionej stronie owocu. Na owocach świeżo zebranych występuje delikatny białawy nalot. Miąższ zielonkawokremowy, kruchy, bardzo soczysty, słodko-kwaskowaty, lekko aromatyczny i powszechnie oceniany jako bardzo smaczny[2][3].

Rozwój[edytuj]

W okres owocowania wchodzi wcześnie, na ogół w 3–4 roku po posadzeniu. Jest odmianą bardzo plenną. W pierwszych latach po posadzeniu owocuje corocznie, lecz przy zaniedbaniach pielęgnacyjnych lub na skutek zniszczenia kwiatów przez przymrozki może wejść w cykl owocowania przemiennego.

Uprawa[edytuj]

Pielęgnacja
Ze względu na skłonność do owocowania przemiennego wymaga starannej ochrony.
Owocowanie i przechowywanie
W warunkach polskich dojrzałość zbiorczą osiąga w II dekadzie września, a dojrzałość konsumpcyjną na początku października. Odmiana ma umiarkowaną zdolność przechowalniczą, w zwykłej chłodni można ją przechować do początku stycznia, a w chłodni z atmosferą kontrolowaną do marca.

Zdrowotność[edytuj]

Lobo jest odmianą o bardzo dużej wytrzymałości na mróz oraz o dużej odporności na mączniaka jabłoni. Jest umiarkowanie podatna na zarazę ogniową i bardzo wrażliwa na parcha jabłoni. Zdrowotność drzewa jest dobra i rzadko ulega chorobom kory i drewna.

Zastosowanie[edytuj]

Odmiana o dużej popularności w Polsce, obecnie rzadziej sadzona ze względu na dużą wrażliwość na parcha. Odmiana nieprzydatna do nasadzeń amatorskich, lecz dobra do uprawy wysokotowarowej. Szczególnie godna polecenia do zimniejszych rejonów naszego kraju.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-26].
  2. Mikołaj. Ugolik: Odmiany jabłoni. Kraków: Plantpress, 1996. ISBN 83-85982-11-6.
  3. Aleksander Rejman: Pomologia. Warszawa: PWRiL, 1994. ISBN 83-09-01612-3.

Bibliografia[edytuj]