Lucius Antonius Saturninus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antoniusz Saturnin
Lucius Antonius Saturninus
Cesarz rzymski
Okres od 88 n.e.
do 89 n.e.
Dane biograficzne
Dynastia uzurpator
Data urodzenia I wiek
Data śmierci 89 n.e.

Antoniusz Saturnin, właściwie Lucius Antonius Saturninus (zm. 89) – konsul i wódz rzymski, dowódca dwóch legionów: XIV Gemina i XXI Rapax stacjonujących w Germanii. Uznawany za pierwszego uzurpatora tytułu cesarza rzymskiego[1].

Uczyniony senatorem przez Wespazjana. Był dowódcą wojskowym w okresie panowania dynastii Flawiuszów. W 82 roku pełnił urząd konsula dodatkowego (consul suffectus), a następnie został mianowany gubernatorem prowincji Germania Superior. Wykorzystując problemy Rzymu w prowincjach naddunajskich na przełomie 88 i 89 roku wszczął w obozie Mogontiacum bunt przeciwko cesarzowi Domicjanowi. Zawarł również sojusz z germańskim plemieniem Chattów[2].

Jego rewolta znalazła sympatie wśród niektórych senatorów co wywołało w Rzymie serię procesów osób podejrzanych o spisek. W 89 roku przeciwko Saturninusowi ruszyła ekspedycja karna złożona z czterech legionów (I Minervia, VI Victrix, X Gemina, XXII Primigenia), a nad którą dowództwo podjął osobiście Domicjan. Bunt został jednak zdławiony przez wojska gubernatora prowincji Germania Inferior, Lappiusa Maximusa zanim sam cesarz dotarł do Germanii. Antoniusz Saturnin został pokonany w bitwie pod Castellum i zabity. W pacyfikacji legionów XIV i XXI odznaczył się m.in. późniejszy cesarz Trajan, który objął po śmierci Saturninusa namiestnictwo nad Germanią Superior.

Po buncie Antoniusza Saturnina Domicjan wydał wiele wyroków, ukarał karą śmierci kilkunastu senatorów oraz wprowadził zasadę stacjonowania w jednym obozie tylko jednego legionu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aleksander Krawczuk: Poczet cesarzy rzymskich. Warszawa: Iskry, 1995, s. 974. ISBN 83-207-1489-3.
  2. Aleksander Krawczuk: Kronika Rzymu i Cesarstwa rzymskiego. Warszawa: Iskry, 1997, s. 208. ISBN 83-207-1551-2.