Lucyna Wielechowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lucyna Wielechowicz
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1934
Michniów
Posłanka IX kadencji Sejmu PRL
Okres od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989
Przynależność polityczna Zjednoczone Stronnictwo Ludowe
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Złota Odznaka ZNP

Lucyna Marianna Wielechowicz z domu Wikło (ur. 22 grudnia 1934 w Michniowie) – polska nauczycielka, działaczka społeczna i polityk, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Miała sześcioro rodzeństwa. W lipcu 1943 ocalała z pacyfikacji Michniowa[1]. Od 1953 była nauczycielką w szkole podstawowej w Suchedniowie. Uzyskała tytuł zawodowy magistra matematyki. Od 1969 do 1975 kierowała ośrodkiem metodycznym matematyki przy Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Kielcach. Potem była wizytatorem matematyki przy Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kielcach. Później ponownie uczyła w podstawówce w Suchedniowie. W 1978 została sekretarzem tamtejszego koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Była także radną tamtejszej Miejsko-Gminnej Rady Narodowej. W 1985 przeszła na emeryturę, jednak kontynuowała pracę w szkole na pół etatu. W tym samym roku uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Skarżysko-Kamienna, który pełniła do 1989, zasiadając w Komisji Kultury. Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego sekcji Emerytów i Rencistów[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mateusz Bolechowski: Winię „Ponurego” – mówi ocalona z masakry w Michniowie. echodnia.eu, 15 lipca 2018.
  2. Otwarcie pracowni w „Trójce”. naszsuchedniow.blogspot.com, 11 października 2014.
  3. Mateusz Bolechowski: Pół wieku Suchedniowa. Rozpoczęły się obchody 50-lecia nadania praw miejskich. echodnia.eu, 22 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]