Ludwik Rytko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwik Rytko
Ilustracja
podoficer
Data i miejsce urodzenia

1 listopada 1895
Kraków

Data i miejsce śmierci

3 sierpnia 1916
Sitowicze

Przebieg służby
Lata służby

1914–1916

Siły zbrojne

Armia Austro-Węgier

Formacja

Legiony Polskie

Jednostki

2 pułk piechoty Legionów Polskich

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości

Ludwik Rytko (ur. 1 listopada 1895 w Krakowie, zm. 3 sierpnia 1916 pod Sitowiczami) – podoficer Legionów Polskich, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Karola i Tekli z domu Kubicz[1]. Ojciec był urzędnikiem kolejowym. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Kętach k. Białej podjął pracę w Oświęcimiu jako kierownik Biura Pośrednictwa Pracy oraz tymczasowy nauczyciel w Szkole Powszechnej. Należał do Sokoła i był instruktorem w Związku Strzeleckim. 14 sierpnia 1914 wstąpił do organizowanych przez Józefa Piłsudskiego Legionów Polskich. Został wcielony do 3 kompanii 2 pułku piechoty. Brał udział w kampanii karpackiej. Walczył na całym szlaku bojowym swojego pułku[1].

3 sierpnia 1916 pod Sitowiczami nad Stochodem, pełniąc funkcję obserwatora, przetrwał na swoim stanowisku huraganowy ogień artyleryjski i poinformował o zbliżającym się natarciu Rosjan. Podczas powrotu na własne linie obronne został ciężko ranny. Zmarł w okopie i został pochowany na polu walki. Za ten czyn został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[1].

Był kawalerem[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypis[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Polak (red.) 1993 ↓, s. 183.
  2. Monitor Polski nr 111/1931.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]