Luis Subercaseaux

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luis Subercaseaux
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1882
Santiago, Chile
Data śmierci 1973
Zawód, zajęcie dyplomata, sportowiec
Narodowość Chile
Rodzice Ramón Subercaseaux Vicuña, Amalia Errázuriz Urmeneta

Luis Subercaseaux Errázuriz (ur. 10 maja 1882 w Santiago[1], zm. w 1973) – chilijski dyplomata, lekkoatleta i piłkarz. Był pierwszym latynoamerykańskim sportowcem, który wystąpił na igrzyskach olimpijskich[2].

Urodził się w znanej i zamożnej rodzinie chilijskiej. Był drugim synem Ramóna Subercaseauxa i Amalii Errázuriz Urmenety. Był bratem Juana[3][1]. Luis poślubił Margaritę Donoso Foster z którą miał pięcioro dzieci[1].

Według Chilijskiego Komitetu Olimpijskiego Subercaseaux brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 w wieku niespełna 14 lat w konkurencjach biegu na 100 m, 400 m i 800 m w lekkoatletyce[4], jednak wielu historyków sugeruje że sportowiec nie brał udziału w żadnym z tych wyścigów.

Subercaseaux studiował na Colegio Benedictino zlokalizowanej w prowincjach baskijskich we Francji, gdzie pobił swój rekord życiowy w skoku wzwyż. Był też jednym z założycieli chilijskiej drużyny piłkarskiej Club de Deportes Santiago Morning, gdzie sam był przez pewien okres piłkarzem.

Był ambasadorem Chile w Peru, Hiszpanii i Watykanie. Był również opiekunem biznesu chilijskiego w Belgii, Czechosłowacji, Grecji, Holandii, Norwegii, Polski i Jugosławii z konsulatu w Londynie.

W Chilijskim Muzeum Olimpijskim stoi pomnik Subercaseauxa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pilleux Cepeda, Mauricio: Familia Subercaseaux.
  2. Sección especial - Olimpiadas y deportes de origen hispánico: Primeros, [w:] Rafael Iglesias, Almanaque Mundial 1989, Editorial América S.A, 1988, s. 3.p?,, url
  3. Guillermo De la Cuadra Gormaz: Familias Chilenas: Origen y Desarrollo de las Familias Chilenas. Santiago, Chile: 1982.
  4. Chilijski Komitet Olimpijski: La Presencia de Chile en los Juegos Olímpicos. www.coch.cl, 2006.