Luna Sea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luna Sea logo.svg
Ilustracja
Luna Sea w 2010 roku.
Rok założenia 1989
Pochodzenie  Japonia
Gatunek Klasyfikacja: j-rock, visual kei[1]

Obejmuje: new wave, rock progresywny[2], rock alternatywny[3][4], punk rock[5], post punk[6], hard rock[7], rock gotycki, glam metal, heavy metal, pop rock, power metal, metal symfoniczny[8]

Aktywność 1986–2000
2007, 2008
od 2010
Wytwórnia płytowa Extasy
Sweet Child
Universal
Powiązania X Japan
Obecni członkowie
Ryuichi
SUGIZO
Inoran
J
Shinya
Strona internetowa

LUNA SEA – japoński zespół grający muzykę popularną w latach 80. XX wieku z pogranicza rocka i metalu.

Historia[edytuj]

Zespół Lunacy (później LUNA SEA) utworzony został przez J'a i Inorana. W 1989 przyłączyli się do zespołu Shinya i Sugizo, później także Ryuichi.

Dzięki pomocy Hide z X Japan, dostali się do wytwórni Yoshikiego, Extasy Records. W kwietniu 1991 wydali swój pierwszy album jako LUNA SEA.

Zespół osiągał popularność na coraz szerszą skalę. Wyruszali w trasy koncertowe, na których zbierały się rzesze fanów. W 1995 odbył się największy w ich karierze koncert – Lunatic Tokyo – w Tokyo Dome.

Pięć lat później, w czasie których nagrali kilka płyt, 26 i 27 grudnia odbyły się tam pożegnalne koncerty, po czym zespół LUNA SEA ostatecznie się rozwiązał.

Po siedmiu latach od rozpadu zespołu, w grudniu 2007 wystąpili tam raz jeszcze, dając koncert GOD BLESS YOU ~One Night Dejavu~.

Pod koniec sierpnia 2010 roku, na specjalnej konferencji w Hongkongu zespół zapowiedział swój powrót, a także pierwszą światową trasę koncertową 20th ANNIVERSARY WORLD TOUR "REBOOT" ~to the New Moon~ opiewającą na pięć państw: Niemcy, USA, Chiny, Tajwan i Japonia rozpoczynającą się 27 listopada 2010, która potrwa do wigilii świąt Bożego Narodzenia.

9 kwietnia 2011 W związku z ogromem zniszczeń wywołanych przez trzęsienie ziemi i fale tsunami, które nawiedziły Japonię, zespół postanowił wydać za pomocą dystrybucji cyfrowej zupełnie nowy utwór "PROMISE", który stał się ich pierwszym, nowym wydawnictwem od ponad 10 lat.

Członkowie[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Dema[edytuj]

Albumy[edytuj]

Kompilacje[edytuj]

Albumy koncertowe[edytuj]

Single[edytuj]

VHS/DVD[edytuj]

Przypisy