Lynn Conway

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lynn Conway
Ilustracja
Lynn Conway w 2006.
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1938
White Plains

Zawód, zajęcie

specjalistka nauk komputerowych, wynalazca, działaczka na rzecz osób transseksualnych

Strona internetowa

Lynn Conway (ur. 2 stycznia 1938[1] w White Plains, Nowy Jork) – amerykańska specjalistka nauk komputerowych i wynalazca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. pracowała dla IBM (formalnie jako mężczyzna), gdzie wyróżniła się opracowaniem techniki uogólnionej, dynamicznej obsługi instrukcji. W 1968 została zwolniona, gdy ujawniła przełożonym, że jest osobą transseksualną przygotowującą się do przyjęcia żeńskiej roli. Już wcześniej podjęła taką próbę, jednak w końcu lat 50. nie istniał w USA odpowiedni klimat dla tego rodzaju technik medycznych.

Po utracie pracy i zakazie kontaktów z dziećmi rozpoczęła karierę od początku, zatrudniając się jako programistka. W 1973 dołączyła do zespołu Xerox PARC, gdzie pracowała na projektowaniem układów VLSI. Wspólnie z Carverem Meadem napisała w 1980 fundamentalną pracę Introduction to VLSI Systems, która stała się potem podstawowym podręcznikiem na wielu uczelniach świata.

Na początku lat 80. pracowała dla DARPA, w dziale strategicznego przetwarzania danych, w 1985 została profesorem w University of Michigan. W 1999 ujawniła publicznie swoją transseksualną przeszłość, gdy zorientowała się, że może wyjść na światło dzienne jej epizod pracy w IBM. Od tej chwili jest znanym rzecznikiem praw transseksualistów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lynn Conway. history.computer.org. [dostęp 2019-02-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]