Mémorial de Verdun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun
Mémorial de Verdun
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo  Francja
Miejscowość Fleury-devant-Douaumont
Adres 1 avenue du Corps Européen, 55100 Fleury-devant-Douaumont
Data założenia 1967
Zakres zbiorów pamiątki wojenne z okresu 1914-18, szczególnie z okresu bitwy pod Verdun (1916)
Położenie na mapie Lotaryngii
Mapa lokalizacyjna Lotaryngii
Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun
Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun
Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun
Ziemia49°11′41″N 5°26′01″E/49,194722 5,433611
Strona internetowa

Mémorial de Verdun (pol. Muzeum Pamięci Bitwy pod Verdun) – francuskie muzeum wojskowe, zlokalizowane w miejscowości Fleury-devant-Douaumont, około 4 km od miasta Verdun, na dawnym polu bitwy pod Verdun w 1916.

Placówka jest własnością Narodowego Stowarzyszenia Pamięci Bitwy pod Verdun (franc. Association Nationale du Souvenir de la Bataille de Verdun), a powstała z inicjatywy Maurice'a Genevoix, prezydenta francuskiego Narodowego Komitetu Pamięci o Verdun (franc. Comité National du Souvenir de Verdun; CNSV), który w 1960 podjął działania w kierunku utworzenia muzeum. Inicjatywa zakończyła się powodzeniem i otwarciem placówki w 1967 dzięki finansowemu i logistycznemu wsparciu rządu francuskiego, kombatantów i władz samorządowych z całej Francji.

Muzeum obejmuje niewielką wystawę zewnętrzną, na którą składają się głównie działa używane w okresie bitwy pod Verdun, oraz wystawę zasadniczą, umieszczoną wewnątrz dwupoziomowego budynku. Na kolekcję składają się pamiątki po bitwie i jej uczestnikach, w tym mundury, broń osobista żołnierzy, działa, moździerze, samoloty, wyposażenie służb pomocniczych (łączności, medycznych), a także rzeczy wykonane osobiście przez żołnierzy-uczestników bitwy w czasie przerw w walce. W centralnej części muzeum znajduje się rekonstrukcja fragmentu pola bitwy z okopami, zasiekami i lejami po bombach i pociskach artyleryjskich. Prezentowane są także liczne zdjęcia, makieta fortu Douaumont i mapy pola bitwy. Muzeum uzupełnia butik z wydawnictwami tematycznymi oraz sala kinowa, gdzie prezentowane są filmy przybliżające tematykę bitwy i I wojny światowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]