Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus
Men Are from Mars, Women Are from Venus
Autor

John Gray

Tematyka

stosunki damsko-męskie

Typ utworu

poradnik

Wydanie oryginalne
Język

angielski

Data wydania

1992

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1995

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus. Jak dochodzić do porozumienia i uzyskiwać to, czego się pragnie (ang. Men Are from Mars, Women Are from Venus: A Practical Guide for Improving Communication and Getting What You Want in Your Relationships) – poradnik autorstwa terapeuty rodzinnego Johna Graya opublikowany po raz pierwszy w 1992 roku. W latach 90. XX wieku książka przez długi czas utrzymywała się na listach bestsellerów, została przetłumaczona na ponad 40 języków i sprzedała się w nakładzie przekraczającym 50 milionów egzemplarzy[1][2]. Jej centralna metafora stała się częścią kultury popularnej. Książka stała się paradygmatem problemów w relacjach partnerskich i małżeńskich powstałych na różnicach i w odmienności płci[3].

John Gray w swojej książce podejmuje temat relacji kobiet i mężczyzn i wskazuje pewnego rodzaju klucz do zrozumienia płci przeciwnej. Według niego większość typowych problemów w tych relacjach jest wynikiem podstawowych różnic psychologicznych między płciami. By w przystępniejszy sposób to wyjaśnić, stworzył metaforę, że mężczyźni pochodzą z planety Mars, a kobiety z Wenus i że każda płeć jest przyzwyczajona do obyczajów własnej planety, często niezrozumiałych dla tej drugiej.

John Gray opierając się na swojej wieloletniej praktyce terapeutycznej radzi, jak można wykorzystać świadomość różnic w wypowiadaniu się, potrzebach emocjonalnych oraz zachowaniu mężczyzn i kobiet do budowania głębszego wzajemnego zrozumienia partnerów.

Przekonanie, że mężczyźni i kobiety komunikują się na zupełnie różne sposoby, zostało omówione w książce Scotta O. Lilienfelda i współautorów prezentującej największe mity psychologii popularnej. Autorzy wskazują, że Gray na poparcie swoich tez nie przytacza żadnych systematycznych badań, a opublikowane badania naukowe nie dowodzą znaczących różnic w międzypłciowych zachowaniach komunikacyjnych[4]. Jedna z badaczek zagadnienia stworzyła metaforę wierniej oddającą wyniki jej badań – „mężczyźni są z Dakoty Północnej, kobiety z Dakoty Południowej”[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. How men from Mars and women from Venus CAN make the most of their differences. dailymail.co.uk. (ang.).
  2. John Gray, Ph.D.. marsvenus.com. (ang.).
  3. Daniel S. Burt: The chronology of American literature: America's literary achievements from the Colonial Era to Modern Times. Houghton Mifflin Harcourt, 2004, s. 696. ISBN 978-0618168217.
  4. 50 wielkich mitów psychologii popularnej: półprawdy, ćwierćprawdy i kompletne bzdury. Warszawa; Stare Groszki: Wydawnictwo CiS, 2011, s. 236–242. ISBN 978-83-61710-03-5.
  5. Men are From North Dakota, Women are From South Dakota. W: Kathryn Dindia, Daniel J. Canary: Sex differences and similarities in communication. Mahwah: Lawrence Erlbaum Associates Publishers, 2006.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Gray Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus, wyd. Zysk i S-ka, 2006