Mężczyzna, który się uśmiechał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mężczyzna, który się uśmiechał
Mannen som log
Autor Henning Mankell
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data I wyd. 1994
Wydawca Ordfront förlag
Typ utworu kryminał
Data I wyd. polskiego 2007
Pierwszy wydawca polski W.A.B.
Przekład Iwona Kowadło-Przedmojska
poprzednia
Biała lwica
następna
Fałszywy trop

Mężczyzna, który się uśmiechał – tytuł oryginalny (szw.) Mannen som log – powieść kryminalna wydana w roku 1994, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca czwartą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2007 nakładem wydawnictwa WAB.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po zastrzeleniu na służbie mężczyzny, Kurt Wallander zaczyna popadać w depresję i alkoholizm. Podjął właśnie decyzję, że opuści szeregi policji, lecz jego stary przyjaciel, Sten Torstensson, prosi go o pomoc w przeprowadzeniu śledztwa w sprawie niedawnej śmierci jego ojca w podejrzanym wypadku samochodowym. Na początku inspektor odrzuca podejrzenia przyjaciela jako mało prawdopodobne, lecz kiedy Sten zostaje zamordowany, Kurt wraca do pracy policyjnej i próbuje rozwiązać sprawę, w której podejrzewa popełnienie podwójnego morderstwa.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

W roku 2003 na podstawie Mężczyzny, który się uśmiechał szwedzka telewizja nakręciła dwugodzinny film, w którym rolę Wallandera zagrał Rolf Lassgård. Na podstawie powieści powstał też 90-minutowy odcinek serialu telewizyjnego BBC pod tytułem "Wallander", w którym postać głównego bohatera zagrał Kenneth Branagh.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]