Fałszywy trop (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fałszywy trop
Villospår
Autor

Henning Mankell

Typ utworu

kryminał

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Szwecja

Język

szwedzki

Data wydania

1995

Wydawca

Ordfront förlag

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

styczeń 2005

Wydawca

W.A.B.

Przekład

Halina Thylwe

poprzednia
Mężczyzna, który się uśmiechał
następna
Piąta kobieta

Fałszywy trop – tytuł oryginalny (szw.) Villospår – powieść kryminalna wydana w roku 1995, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca piątą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa WAB.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pewnego upalnego lata w Szwecji zaczyna grasować seryjny morderca zabijający starszych mężczyzn za pomocą siekiery i zbierający ich skalpy jako trofea. W tym czasie Wallander jest świadkiem samospalenia młodej kobiety z Dominikany. Musi też radzić sobie z coraz bardziej przygnębionym ojcem, pragnącym wybrać się w ostatnią swoją podróż do Włoch. Prowadząc śledztwa w obu sprawach, detektyw odkrywa ich powiązania z prostytucją i handlem ludźmi.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

W roku 2001 na podstawie Fałszywego tropu szwedzka telewizja nakręciła film, w którym rolę Wallandera zagrał Rolf Lassgård. W roku 2008 telewizja BBC wyemitowała 90-minutowy odcinek swojego serialu Wallander nakręconego na podstawie tej powieści – w rolę głównego bohatera wcielił się tu Kenneth Branagh.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]