Młody Technik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młody Technik
Mlody Technik.jpg
Młody Technik z 1933
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Polska
Adres Warszawa
Wydawca AVT-Korporacja
Rodzaj czasopisma naukowo techniczny
Pierwsze wydanie 1950
Ostatnie wydanie nadal
Redaktor naczelny Adam Dębowski
Średni nakład 40 000, w tym z płytą CD 14 500 egz.
Format B5
Liczba stron 100 (czasami 90)[potrzebny przypis]
ISSN 0462-9760
Strona internetowa

Młody Technikmiesięcznik naukowo-techniczny na poziomie popularnym przeznaczony głównie dla młodzieży. Wyszło także kilka numerów specjalnych między innymi „Technika morska” (1963) i „Człowiek i kosmos” (1963).

Historia[edytuj | edytuj kod]

„Młody Zawodowiec” z 1936

Czasopismo zatytułowane „Młody Technik” było wydawane od roku 1932 w Poznaniu przez Leona Rudawskiego. Według wstępu do numeru 1 swoim zakresem miało obejmować działy: Roboty ręczne, Modelarstwo lotnicze, Radiotechnika, Fotografia, Wynalazki oraz Poradnik techniczny[1].

Obecny „Młody Technik” jest następcą czasopisma „Młody Zawodowiec” wydawanego od 1935 do 1950. Tytuł ten był przeznaczony dla uczniów szkół zawodowych i techników, nowo powstałych w latach 30. w efekcie reformy jędrzejewiczowskiej. Zbigniew Przyrowski pracował w redakcji pod koniec lat 40. Kiedy profil czasopisma zaczęto rozszerzać o uczniów szkół handlowych i rzemieślniczych stwierdził, że trzeba „zmienić profil czasopisma i nastawić je na młodzież o zainteresowaniach technicznych, czyli stworzyć pismo popularnonaukowe dla młodzieży szkół średnich”[2].

W efekcie w 1950 wydawanie „Młodego Zawodowca” zakończono, a Zbigniew Przyrowski objął stanowisko redaktora naczelnego nowo-powstałego „Młodego Technika”, które to zajmował przez następne 30 lat, do lipca 1981. Czasopismo objęło zakres przedwojennych czasopism: Młodego Technika (część warsztatowa i zajęcia praktyczne) i Młodego Zawodowca (część ogólna)[3].

W 1953 czasopismo stało się miesięcznikiem.

W czasach Polski Ludowej i PRL wydawane było przez Naszą Księgarnię. Redakcja mieściła się przy ul. Smulikowskiego 4 (w latach 1952–1992 ulica nosiła imię Władysława Spasowskiego). Od września 1993 do czerwca 1995 został przejęty przez wydawnictwo Lupus, a od października 1995 jest wydawany przez wydawnictwo AVT.

Nakład w 1985 wynosił 250 tys. egzemplarzy, zazwyczaj z trudem dostępnych w kiosku, w porównaniu z 40 tys. obecnie.

Czasopismo było ilustrowane przez wiele lat przez Jerzego Flisaka.

Działy[edytuj | edytuj kod]

„Patent młodzieżowy” z 1973

Stałymi działami pisma są:

Nowe i najnowsze[edytuj | edytuj kod]

Dział zajmujący się nowinkami z dziedziny techniki.

Poznajemy samochody[edytuj | edytuj kod]

Dział opisujący poszczególne modele samochodów.

Rozmaitości matematyczne[edytuj | edytuj kod]

Dział zajmujący się zagadnieniami z dziedziny matematyki RO-MA Rozmaitości matematyczne prowadzony przez (Michała Szureka),

Chemia na co dzień[edytuj | edytuj kod]

Dział chemiczny: Chemia na co dzień od numeru z września 1952, rubryka nazywała się początkowo Kącik chemiczny (Stefan Sękowski, do grudnia 2010 roku), Chemia inna niż w szkole (Krzysztof Orliński, od 2011 roku).

Fizyka[edytuj | edytuj kod]

Działem podejmującym zagadnienia fizyczne jest Katedra fizyki pod redakcją (Tomasza Sowińskiego - Jak to odkryli?.

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Dział Biologia zajmujacy się naukami biologicznymi.

Astronomia[edytuj | edytuj kod]

Problematyka związana z astronomią redagowana przez autorytety w tych dziedzinach m.in. (Stanisław Bajtlik w dziale Astronomia dla wszystkich.

Informatyka[edytuj | edytuj kod]

Kursy programowania zawarte były w cyklu Informik a, b, c. W latach 80. publikowano w nim kurs programowania w języku Pascal.

Klub wynalazców[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi dział Klub Wynalazców poświęcony wynalazczości, w którym uczy rozwiązywania problemów technicznych i pracy wynalazczej, oraz ogłasza konkursy na proste wynalazki. W latach 60. i 70. do redakcji pisma docierały różnorodne projekty wynalazcze, które selekcjonowane przez ekspertów trafiały do specjalnie utworzonego Biura Młodzieżowych Patentów. Biuro to przyznawało niektórym projektom tzw. „Patenty Młodzieżowe”, co zachęcać miało – poprzez niewielką gratyfikację finansową i medialną promocję – do rozwijania innowacyjności wśród młodych czytelników pisma.

Na warsztacie[edytuj | edytuj kod]

W dziale „Na Warsztacie” od lat redakcja pisma pokazuje jak „krok po kroku” i własnoręcznie stworzyć przedmioty codziennego użytku, zabawki edukacyjne oraz bardziej zaawansowane projekty.

Pismo publikuje również, różne pomysły czytelników, w dziale Pomysły genialne zwariowane i takie sobie, a ich realizację omawiano w dziale Śladem pomysłów. Regularnie zamieszczało także opowiadania fantastyczno-naukowe (na łamach MT debiutowało wielu znanych pisarzy SF, m.in. Janusz A. Zajdel). W dziale Dla każdego coś innego zamieszczane były ciekawostki techniczne. Jan Barczyk prowadził rubrykę Nauka i technika na znaczkach pocztowych. Okienko Zastanówmy się zwięźle stawiało problemy fizyczne, których rozwiązanie ukazywało się dopiero w następnym numerze. Felietony wstępne pisał Bogusław Kitzmann, którego zastąpił na przełomie 1981-82 Jerzy Klawiński.

Pismo obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie zawiera, oprócz wyżej wymienionych działów, szereg artykułów o tematyce popularnonaukowej, historii myśli technicznej i współczesnych osiągnięciach techniki, od mechaniki po elektronikę. Od 2005 do grudnia 2010 ukazywał się „Młody Technik on-off line” z płytą CD. Od stycznia 2011 z e-suplementem – materiałami dodatkowymi publikowanymi na stronie www.mt.com.pl. Materiały zawarte w e-suplemencie połączone są integralną więzią z bieżącym wydaniem miesięcznika, gdyż zawierają poszerzenia artykułów, łącząc świat druku z rzeczywistością multimedialną. W e-suplemencie zamieszczone są też dodatkowe materiały, a wśród nich multimedia, recenzje, zdjęcia, filmy oraz dodatkowe artykuły – relacje z ciekawych miejsc i przewodniki krok po kroku, a także eksperymenty wideo z chemii oraz filmy – uzupełnienia tekstów, np. działu „Na warsztacie”.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsze czasopisma polskie o podobnym charakterze:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od redakcji, „Młody Technik” nr 1, styczeń 1932, str. 1
  2. Wywiad ze Zbigniewem Przyrowskim, „Młody Technik”, Marzec 1999
  3. „Młody Technik”, Czerwiec 1961