M. Shadows

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
M. Shadows
Ilustracja
M. Shadows, Rock im Park 2014
Imię i nazwisko Matthew Charles Sanders
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1981
Huntington Beach
Instrumenty śpiew, pianino, keyboard, gitara, gitara basowa, syntezator, organy
Gatunki Hard rock, Heavy metal, hardcore punk, metalcore
Aktywność od 1999
Wytwórnie płytowe Warner Bros., Good Life Recordings, Hopeless Records
Powiązania Slash, Good Charlotte, Steel Panther, Cowboy Troy, Death by Stereo, Bleeding Through
Zespoły
Avenged Sevenfold

M. Shadows, właśc. Matthew Charles Sanders (ur. 31 lipca 1981 w Huntington Beach) – wokalista amerykańskiego metalcore'owego zespołu Avenged Sevenfold[1]. Pochodzi z Hunington Beach w Kalifornii, lecz obecnie mieszka w Orange County.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W latach młodości Sanders znany był ze złego postępowania. Wyrzucony został z dwóch różnych szkół w Huntington Beach.

Na jednym z DVD zespołu, M. Shadows wyjaśnia że otrzymał swój pseudonim kiedy uczęszczał do El Modena High School, w czasie gdy zespół dopiero zaczynał wspólnie grać. Był on najbardziej tajemniczym uczniem, stąd nazwa "Cień". Chciał jednak również włączenia swojego imienia do pseudonimu. Matt został skrócony do "M" i od tego czasu znany jest jako M. Shadows.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

W kolejnych latach Shadows oraz Zacky Vengeance utworzyli zespół Avenged Sevenfold. Obydwaj byli wcześniej członkami zespołu o nazwie Successful Failure. W tym czasie zespół nagrał piosenkę "Streets", która została jednak zapisana na pierwszy studyjny album zespołu Avenged Sevenfold – Sounding the Seventh Trumpet.

Styl wokalny[edytuj | edytuj kod]

Na debiutanckim albumie styl wokalny Sandersa cechował się wpływem heavy metalcore'u, zawierającego głównie krzyk i gardłowe warczenie. Wraz z kolejnymi albumami jego poprzedni styl wokalu skierował się w stronę czystego śpiewania, a na albumie City of Evil został on prawie całkowicie "oczyszczony" z krzyków. Odejście od poprzedniego stylu nie było spowodowane problemami zdrowotnymi, jak sugerowali niektórzy. Larry Jacobson, manager, w czasie wywiadu umieszczonego na „All Excess”, wyjaśnił, że Shadows już na długo przed powstaniem City of Evil chciał, żeby powstał album w całości śpiewany. W przeszłości Sanders śpiewał całe części piosenek w występach na żywo, co podtrzymywało teorie, ze nie potrafi on już więcej krzyczeć i warczeć. Być może właśnie z powodu tych plotek wokalista zespołu zaczął znowu krzyczeć w czasie imprez na żywo tak, jak pokazane to jest np. na zapisie piosenki „Afterlife” z jednego z koncertów.

Zespołami, które miały na M. Shadowsa największy wpływ są m.in. Megadeth, Iron Maiden, Metallica, Pantera, Guns N’ Roses.

Przypisy

  1. Christina Fuoco: Avenged Sevenfold Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]