MPlayer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy darmowego wolnodostępowego odtwarzacza multimedialnego. Artykuł na temat odtwarzacza firmy Microsoft, którego plik wykonywalny nazywa się mplayer2.exe, znajduje się pod hasłem Windows Media Player.
MPlayer - The Movie Player
Logo MPlayer - The Movie Player
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
System operacyjny Linux, Syllable, Microsoft Windows (kompilacja za pomocą Cygwin lub MinGW), Mac OS X (wersja poglądowa), prawdopodobnie inne systemy podobne do Unix, system MorphOS, iOS
Pierwsze wydanie 2000
Aktualna wersja stabilna 1.2 / 3 października 2015; 2 lata temu
Licencja GNU General Public License 2
Rodzaj Odtwarzacz multimediów
Strona internetowa

MPlayer - The Movie Player – dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.

Możliwości MPlayera[edytuj | edytuj kod]

Program podzielono na kilka części, aby ułatwić implementację obsługi kolejnych formatów plików i strumieni.

Wyodrębniono m.in. warstwy:

Warstwy kodeków, filtrów i sterowników są podzielono na osobne sekcje odpowiedzialne za obsługę audio i video. Posiada też bardzo rozbudowane możliwości w konwertowaniu plików i tworzeniu nowych animacji z pojedynczych klatek (służy do tego wchodzący w skład projektu program mencoder).

Obsługiwane formaty[edytuj | edytuj kod]

MPlayer jest uniwersalnym odtwarzaczem. Zawiera wiele kodeków A/V w swoim kodzie, może również korzystać z zewnętrznych bibliotek oraz z specjalnie zmodyfikowanych wersji kodeków dla systemu Windows (pliki: *.dll, *.acm oraz *.ax). Te ostatnie przeznaczone są wyłącznie dla systemów z procesorami kompatybilnymi z Intel 80386 (x86), zatem chcąc z nich korzystać w systemie o architekturze 64-bitowej należy zastosować emulację trybu 32-bitowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]