MPlayer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ten artykuł dotyczy darmowego wolnodostępowego odtwarzacza multimedialnego. Artykuł na temat odtwarzacza firmy Microsoft, którego plik wykonywalny nazywa się mplayer2.exe, znajduje się pod hasłem Windows Media Player.
MPlayer – The Movie Player
Logo MPlayer – The Movie Player
Logo programu
Ilustracja
Pierwsze wydanie 2000
Aktualna wersja stabilna 1.5
(27 lutego 2022) [±]
System operacyjny Linux, Syllable, Microsoft Windows (kompilacja za pomocą Cygwin lub MinGW), MacOS (wersja poglądowa), prawdopodobnie inne systemy podobne do Unix, system MorphOS, iOS
Rodzaj odtwarzacz multimediów
Licencja GNU General Public License 2
Strona internetowa

MPlayerThe Movie Player – dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.

Możliwości MPlayera[edytuj | edytuj kod]

Program podzielono na kilka części, aby ułatwić implementację obsługi kolejnych formatów plików i strumieni.

Wyodrębniono m.in. warstwy:

Warstwy kodeków, filtrów i sterowników są podzielono na osobne sekcje odpowiedzialne za obsługę audio i video. Posiada też bardzo rozbudowane możliwości w konwertowaniu plików i tworzeniu nowych animacji z pojedynczych klatek (służy do tego wchodzący w skład projektu program mencoder).

Obsługiwane formaty[edytuj | edytuj kod]

MPlayer jest uniwersalnym odtwarzaczem. Zawiera wiele kodeków A/V w swoim kodzie, może również korzystać z zewnętrznych bibliotek oraz ze specjalnie zmodyfikowanych wersji kodeków dla systemu Windows (pliki: *.dll, *.acm oraz *.ax). Te ostatnie przeznaczone są wyłącznie dla systemów z procesorami kompatybilnymi z Intel 80386 (x86), zatem chcąc z nich korzystać w systemie o architekturze 64-bitowej należy zastosować emulację trybu 32-bitowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]