DLL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

DLL (z ang. Dynamic-Link Library - biblioteka łączona dynamicznie) – biblioteka współdzielona (z ang. shared library) w środowisku Microsoft Windows, przechowująca implementacje różnych podprogramów programu lub zasoby programu. Podprogramy i zasoby zawarte w bibliotece DLL mogą być wykorzystane bezpośrednio lub pośrednio (za pośrednictwem innej biblioteki DLL) przez dowolny plik wykonywalny, sama biblioteka DLL nie jest samodzielnym programem.

Funkcje biblioteki dynamicznej (DLL) mogą być jednocześnie (w tym samym czasie) importowane przez wiele programów (stąd określenie: biblioteka współdzielona), dzięki temu pamięć operacyjna jest mniej obciążona. Biblioteki DLL mogą być importowane statycznie bądź dynamicznie. W przeciwieństwie do bibliotek statycznych, które są łączone z programem w czasie jego konsolidowania, biblioteki DLL importowane dynamicznie są oddzielnym fragmentem programu i ich modyfikacja nie wymaga przeprowadzenia ponownej konsolidacji, jednak problem z biblioteką (brak importowanych funkcji lub problem z wczytywaniem biblioteki) całkowicie uniemożliwia uruchomienie programu. Biblioteki importowane dynamicznie są wczytywane do pamięci operacyjnej dopiero w momencie określonym przez programistę (przeważnie gdy faktycznie są potrzebne) - stąd określenie: biblioteka dynamicznie łączona - przez co pliki DLL często są wykorzystywane w różnych programach jako wtyczki.

W systemie Microsoft Windows biblioteki DLL mają rozszerzenia .dll, .ocx (gdy biblioteka jest kontrolką ActiveX), .cpl (gdy biblioteka jest rozszerzeniem Panelu Sterowania), .drv (gdy jest przestarzałym sterownikiem), i mogą być wykorzystane w programach napisanych w różnych językach przeznaczonych na platformę Windows, m.in. w Visual Basicu, C/C++/C#, Object Pascalu (Delphi) czy asemblerze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]