Przejdź do zawartości

Syllable

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Syllable
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Kristian Van Der Vliet, Kaj de Vos, Rick Caudill, Arno Klenke, Henrik Isaksson

Architektura

x86, X86-64[1]

Aktualna wersja

0.6.7
(12 kwietnia 2012) [±]

Jądro

hybrydowe

Środowisko pracy

własne

Licencja

GNU General Public License, LGPL

Strona internetowa

Syllablesystem operacyjny przeznaczony do zastosowań domowych (prosta obsługa, multimedia) i biurowych.

Powstał w lipcu 2002 jako odgałęzienie systemu AtheOS, który został porzucony przez swojego autora, Kurta Skauena. Jest rozprowadzany na licencjach GPL oraz LGPL.

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

W dużej części zgodny ze standardem POSIX. Jądro: wywłaszczalne jądro monolityczne z wątkami jądra oraz sprzętową ochroną pamięci. Pliki wykonywalne w formacie ELF. Biblioteka C: glibc. Funkcje wysokiego poziomu używają modelu klient-serwer. Syllable używa systemu plików AtheOS FS, ale potrafi również zamontować systemy FAT, BeFS, ext2/ext3 (w trybie tylko do odczytu) oraz NTFS (tylko do odczytu). Konsola tekstowa dostępna jest tylko z poziomu graficznego terminalu, gdyż system uruchamia się wprost do środowiska graficznego (GUI). W przeciwieństwie do Linuksa czy FreeBSD, Syllable nie korzysta z systemu X Window, lecz używa własnego, obiektowego systemu okienkowego. Obecnie obsługiwane są tylko procesory i586 x86 [1]. System posiada obsługę SMP.

Jądro Syllable napisane jest w C z niewielkimi wstawkami asemblerowymi. Architektura jądra i systemu podobnie jak projekt AtheOS była insipirowana systemem AmigaOS.

Aplikacje pisane są w C++ i wykorzystują obiektowy API.

Główną cechą systemu widoczną dla użytkownika jest interaktywność (bardzo krótki czas ładowania systemu, małe opóźnienia w obsłudze zdarzeń oraz multimediów nawet przy dużym obciążeniu) oraz prosta konfiguracja (w pełni oparta na interfejsach graficznych konfiguracja oraz automatycznej detekcji sprzętu).

Status[edytuj | edytuj kod]

Syllable jest stosunkowo młodym systemem operacyjnym i wciąż znajduje się w fazie alfa, pomimo tego jest już stosunkowo stabilny. Dla systemu powstała pewna liczba aplikacji (m.in. przeglądarka WWW, klient poczty e-mail, klient Jabbera) oraz sterowników.

Najnowszą wersję oznaczoną numerem 0.6.7 opublikowano w kwietniu 2012.

Mimo tego że system jest przeznaczony do użytku domowego, istnieje również wersja tego systemu dla serwerów oparta na jądrze Linux (Syllable Server).

Historia wersji[edytuj | edytuj kod]

Wersja Data wydania
0.6.0 13 grudnia 2005
0.6.1 21 maja 2006
0.6.2 9 listopada 2006
0.6.3 5 marca 2007
0.6.4 16 lipca 2007
0.6.5 8 stycznia 2008
0.6.6 15 maja 2009
0.6.7 12 kwietnia 2012

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]