Mała Lodowa Kopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mała Lodowa Kopa
Ilustracja
Lodowy Szczyt, a na lewo od niego Lodowa Kopa i Mała Lodowa Kopa (widok z Kołowego Szczytu)
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

2602 m n.p.m.

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Mała Lodowa Kopa”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Mała Lodowa Kopa”
Ziemia49°11′46″N 20°10′58″E/49,196111 20,182778

Mała Lodowa Kopa – południowo-wschodni wierzchołek Lodowej Kopy o wysokości ok. 2602 m n.p.m. (według starszych pomiarów ok. 2608 m) znajdujący się w Lodowej Grani w słowackiej części Tatr Wysokich. Od głównego wierzchołka Lodowej Kopy (dla odróżnienia zwanego niekiedy Wielką Lodową Kopą) leżącego na północnym zachodzie oddziela ją płytka przełączka zwana Lodowym Karbikiem, a od Wielkiego Lodowego Kopiniaka na południowym wschodzie oddzielona jest mającymi trzy siodła Lodowymi Wrótkami, między którymi znajdują się dwie turniczki zwane Lodowymi Igłami. Na wierzchołek Małej Lodowej Kopy, podobnie jak na inne sąsiadujące obiekty, nie biegną żadne znakowane szlaki turystyczne.

Mała Lodowa Kopa jest najwyższym i najbardziej wysuniętym na północny zachód szczytem w Lodowej Grani. Odległość od głównego wierzchołka Lodowej Kopy, który leży w głównej grani Tatr, do Małej Lodowej Kopy wynosi zaledwie 35 m.

Pierwsze wejścia turystyczne na wierzchołek Małej Lodowej Kopy nie były rejestrowane. Można domniemywać, że miały one miejsce podczas pierwszych wejść na główny wierzchołek, na który wchodzono już w latach 30. XIX wieku.

Nazewnictwo Małej Lodowej Kopy pochodzi bezpośrednio od Lodowej Kopy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]