Madri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Madri (Sanskrit: माद्री Mādrī) – postać z eposu Mahabharata, księżniczka księstwa Madra i druga żona Pandu.

W drodze do Hastinapur, król Pandu napotkał armię Shalya, króla Madra. Pandu i Shalya bardzo szybko zostali przyjaciółmi. Shalya oddał mu swoją jedyną siostrę, Madri, jako dar przyjaźni. Patrząc na jej piękno, Pandu przyjął ją chętnie i zabrał do Hastinapur.

Ona, wraz z Kunti, wiernie towarzyszyła Pandu w jego hermetycznym wycofaniu się z pałacowego życia i abdykacji z tytułu króla Hastinapur. Pewnego dnia, polując w lesie, Pandu przypadkowo zabił strzałą pustelnika. Przeklął on Pandu mówiąc, iż zginie razem z osobą, z którą się położy. Zarówno Kunti, jak i Madri, były bezpośrednio dotknięte klątwą Pandu, ponieważ odmówiono im możliwości spania z Pandu i podarowania mu dzieci. Jednakże Kunti w przeszłości dostała błogosławieństwo, dzięki któremu mogła wezwać dowolnego dewę (bóstwo) i nosić jego dziecko. Użyła tego daru raz wcześniej z bóstwem słonecznym (Surja) i urodziła Karnę, który nie był tego świadom. Gdy Pandu dowiedział się o tym błogosławieństwie, błagał ją o wezwanie bóstw, by dały jej dzieci. Wezwała Jamę, Waju i Indrę, którzy dali jej kolejno Yudishtire, Bhime i Ardźune. Pandu zwrócił się do Kunti, by użyczyła daru Madri - dzięki czemu urodziła bliźnięta Nakulę i Sahadeve od bliźniaczych bogów Aświnów.

Tego dnia Pandu pożądał Madri i zaślepiony żądzą zapomniał o klątwie. Zmarł on natychmiast. Madri natomiast pełna wyrzutów sumienia, ofiarowała się na jego stosie pogrzebowym. Kunti stała się matką pięciu dzieci po śmierci Madri.