Madryt Atocha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Madryt Atocha
Madryt Atocha
Państwo  Hiszpania
Miejscowość Madryt
Data otwarcia 1851
Dane techniczne
Liczba peronów 15
Liczba krawędzi
peronowych
19
Kasy T
Przejścia nadziemne T
Przejścia podziemne T
Położenie na mapie miasta Madrytu
Mapa lokalizacyjna miasta Madrytu
Madryt Atocha
Madryt Atocha
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Madryt Atocha
Madryt Atocha
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Madryt Atocha
Madryt Atocha
Ziemia 40°24′24″N 3°41′21″W/40,406667 -3,689167
Portal Portal Transport szynowy
Estación de Atocha (Madrid) 12.jpg

Madryt Atocha (hiszp. Estación de Atocha) – największy dworzec kolejowy w Madrycie. Znajduje się w centrum miasta, ma połączenia kolejowe z całym krajem m.in. z Sewillą i Barceloną (AVE). Dworzec ten jest największą stacją kolejową w Hiszpanii. Spośród wszystkich 15 peronów tylko 4 mają szeroki iberyjski rozstaw torów, natomiast pozostałe 11 to tory o normalnym międzynarodowym rozstawie. Jest to związane z popytem oraz ciągłą rozbudową linią wysokich prędkości AVE w całej Hiszpanii, których to dworcem głównym jest Madryt Atocha.

Historia[edytuj]

Budynek stacji kolejowej Atocha,został zbudowany w związku z rozbudową kolei hiszpańskich. Otwarcie zostało zainaugurowane na 9 lutego 1851 pod nazwą Estación del Mediodía (del Sur). Był to pierwszy dworzec kolejowy w Madrycie.

W 1888 rozpoczęła się budowa nowej stacji pod kierownictwem Alberto de Palacio, który był współpracownikiem Gustave'a Eiffela. Budowa trwała 4 lata. Dworzec ten jest uważany za arcydzieło w XIX w. architektury kolejowej. Z czasem stacja się rozrosła, dobudowano nowoczesną część dworca jako nowy terminal, przystosowany do obsługi superszybkich pociągów AVE, jednak kasy pozostały w starej części, w której w głównym holu urządzono również tropikalny ogród (okazy ok. 400 gatunków roślin wraz z palmami, żółwie pływające w sadzawce).

Stara część dworca w związku z jego rozbudową wraz z rozbudową została zamieniona na duże powierzchnie handlowe ze sklepami, barami czy dyskotekami.

11 marca 2004 miał tu miejsce atak terrorystyczny, w którym zginęło 191 osób, a ponad 2050 zostało rannych.

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]