Maiernigg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maiernigg
ilustracja
Państwo

 Austria

Populacja (2001)
• liczba ludności


18

Położenie na mapie Karyntii
Mapa konturowa Karyntii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Maiernigg”
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Maiernigg”
Ziemia46°36′44″N 14°14′26″E/46,612222 14,240556
Domek/studio Mahlera nad jeziorem Wörther

Maiernigg (znane również jako Majernik) – osada, wólka składająca się z kilku budynków, na południowym brzegu jeziora Wörther, w pobliżu Klagenfurt am Wörthersee, w Karyntii, w Austrii. W 2001 liczyła 18 mieszkańców.

Sława osady związana jest z kompozytorem Gustavem Mahlerem. W 1899 Mahler zakupił (za około 4000 ówczesnych guldenów) prawie 2,700 m2 ziemi od księcia Orsini-Rosenberg. Był to teren położony bezpośrednio nad jeziorem. W następnym roku zbudowano tam willę według projektu architekta Theuera i wymagań samego kompozytora. W lesie, który roztacza się nad willą, Mahler nakazał wybudować dla siebie coś w rodzaju studia, gdzie mógłby w spokoju komponować. Mahler spędzał tam wakacje letnie w latach 1901-1907. Dzisiaj domek zwany "Komponierhäuschen" jest atrakcją turystyczną i można go zwiedzać od maja do końca października.

Alma Mahler, żona kompozytora tak wspomina to miejsce w swoich wspomnieniach:

„Codzienna rutyna. Przez kolejne sześć lat, Mahler trzymał się tej samej codziennej rutyny. W lecie, wstawał codziennie o szóstej lub wpół do siódmej. Kiedy tylko się obudził, dzwonił na kucharkę, która przygotowywała mu od razu śniadanie i zanosiła po śliskiej i stromej dróżce do jego studia. Studio było w środku lasu, jakieś sześćdziesiąt metrów ponad willą. Kucharka nie mogła iść normalną dróżką, ponieważ Mahler nie znosił ani widoku jej ani nikogo innego przed rozpoczęciem swojej pracy; a więc codziennie rano, musiała wspinać się w górę śliską dróżką niosąc ciężką tacę ze śniadaniem. Na śniadanie pił świeżo zaparzoną kawę, jadł masło, graham i dżem (codziennie inny)… Sam domek był niczym innym jak dużym pokojem zbudowanym z kamienia, z trzema oknami i drzwiami wejściowymi. Czułam, że domek nie był dobry dla jego zdrowia, ponieważ był zbyt ukryty w lesie i nie miał piwnicy. Ale nic nie mogłam zrobić, aby przestał w nim przebywać, tak bardzo go lubił. W pokoju stał fortepian, a na półkach mieściły się wszystkie prace Goethego i Kanta. Oprócz tego, była tam tylko muzyka Bacha…”

W 1907 Mahler wyjechał do USA i nigdy już do Maiernigg nie powrócił. Willę sprzedano w 1908.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alma Mahler "Gustav Mahler, wspomnienia i listy", Amsterdam 1940.
  • www.gustav-mahler.at