Karyntia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karyntia
Kärnten
kraj związkowy
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Austria

Siedziba

Klagenfurt am Wörthersee

Kod ISO 3166-2

AT-2

Powierzchnia

9536,50 km²

Populacja (1 stycznia 2023)
• liczba ludności


568 984[1]

• gęstość

60 os./km²

Położenie na mapie Austrii
Położenie na mapie
Strona internetowa
Karyntia w podziale na powiaty

Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą kraju związkowego jest Klagenfurt am Wörthersee. Obok Austriaków zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.

Do końca I wojny światowej znana jako Księstwo Karyntii, następnie część przypadła Słowenii, a niewielki fragment Włochom.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia Karyntii jest górzysta, w zachodniej części znajdują się Wysokie Taury (Großglockner - 3798 m n.p.m.), Alpy Karnickie i Alpy Gailtalskie, a we wschodniej części Kotlina Klagenfurcka. Główną rzeką jest Drawa. Znajdują się tu również liczne jeziora (największe Wörther i Ossiach).

Gospodarczo eksploatuje się lasy. Hoduje się owce, bydło domowe i trzodę chlewną. Uprawia się zboża i rośliny pastewne. Wydobywa się magnezyt oraz rudy cynku i ołowiu. Przemysł drzewny, papierniczy, metalowy i skórzany.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Karyntia składa się z dwóch miast statutarnych (Statutarstadt) oraz ośmiu powiatów (Bezirk). W skład powiatów wchodzą 132 gminy, w tym 17 gmin miejskich (Stadt) oraz 47 gmin targowych (Marktgemeinde)

(liczba mieszkańców 1 stycznia 2023)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]