Majerz (polana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: Hala Majerz.
Domek leśny na Majerzu. W głębi Trzy Korony

Majerz – niewielka polana na wschodnich stokach Cisówki w Pieninach Spiskich. Położona jest na wysokości około 740 m n.p.m. Według podań dawniej istniał tutaj dom letni właścicieli zamku w Niedzicy. Hanna Pieńkowska i Tadeusz Staich w 1956 piszą o nim: „... osobny letni dwór, zapewne rodzaj dużego pawilonu, wznoszony rękami zelorzy i od nich przeklęty: spalić go miał ognisty deszcz, piorun, i to piorun z jasnego nieba”. Obecnie resztki fundamentów zarośnięte są już krzakami. Istnieje natomiast wybudowany dużo później, na sztucznej platformie drewniany domek z altaną.

Majerz znajduje się powyżej polany Cisówka, w odległości 2,5 km od przełęczy Przesła. Z polanki rozciągają się widoki na Lubań, Pasmo Radziejowej i Pieniny. Nazwa polany pochodzi od niemieckiego słowa Maierhof oznaczającego folwark. Na Podtarzu zostało ono spolszczone na majerz. Na Spiszu majerzem nazywano koszary, w których trzymano na polu krowy przez sezon wypasowy, zaś majerem odpowiednika bacy (w odróżnieniu od niego nie zajmował się owcami, lecz krowami).

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony – czerwony od zamku w Niedzicy przez Cisówkę, przełęcz Przesła i Żar do Dursztyna. Czas przejścia po 3.30 h w obu kierunkach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:25 000, 1:15 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006/07. ISBN 83-87873-07-1.
  • Józef Nyka: Pieniny. Przewodnik. Wyd. IX. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006. ISBN 83-915859-4-8.