Malinica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malinica [jagodzica]
Klasyfikacje
ICD-10

A66

A66.0

Zmiana pierwotna malinicza

A66.1

Malinicze brodawki i sączące pęknięcia szczelinowate

A66.2

Inne malinicze wczesne objawy skórne

A66.3

Nadmierne rogowacenie malinicze

A66.4

Malinicze guzy, kilaki i owrzodzenia

A66.5

Gangoza

A66.6

Zmiany malinicze w kościach i stawach

A66.7

Inne objawy malinicy

A66.8

Malinica utajona

A66.9

Malinica, nie określona

Grudki na łokciu spowodowane zakażeniem bakteriami Treponema pertenue

Malinica (frambezja, jagodzica) - bakteryjna choroba zakaźna, zaliczana do tzw. krętkowic endemicznych lub inaczej zwanych krętkowicami niewenerycznymi. Czynnikiem etiologicznym jest bakteria krętek blady (Treponema pallidum) subsp. pertenue

Do grupy krętkowic endemicznych zaliczamy także kiłę endemiczną i pintę.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Do infekcji dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Bakteria wnika do organizmu poprzez uszkodzenie na skórze lub błonie śluzowej. Na skórze pojawia się początkowo grudka, która następnie przybiera postać zmiany brodawczakowatej. Jest to tzw. zmiana pierwotna, która zwykle zanika w przeciągu 1/2 roku. Następnie wskutek wtórnego rozsiewu krętków pojawiają się kolejne zmiany skórne, charakterystyczne zwłaszcza są zmiany brodawczakowe na stopach, powodujące znaczny ból przy chodzeniu.

W następnym okresie dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, bólów kości oraz zapalenia kości palców. Późniejsze postacie malinicy doprowadzają do zmian destrukcyjnych kości, zwłaszcza w obrębie twarzoczaszki - powszechne jest zapalenie okołonosowych części kości szczękowej, co doprowadza do charakterystycznych zmian wyglądu twarzy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Malinica jest chorobą najczęściej rozpoczynającą się w dzieciństwie. Występuje w gorących okołorównikowych regionach kuli ziemskiej.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Antybiotyki z grupy penicylin.