Przejdź do zawartości

Mamoru Chiba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mamoru Chiba
Mamo-chan
Postać z Czarodziejka z Księżyca
Ilustracja
cosplay Tuxedo
Pierwsze wystąpienie

(Patrz niżej)

Ostatnie wystąpienie

odc. 200 (pierwsze anime)

Twórca

Naoko Takeuchi

Dubbing

Tōru Furuya
Kenji Nojima (Sailor Moon Crystal)

Dane biograficzne
Data urodzenia

3 sierpnia

Rodzina

rodzice (nie żyją), Usagi Tsukino (przyszła żona), Chibiusa (przyszła córka), Kousagi (przyszła córka; tylko Parallel Sailor Moon)

Inne informacje
Wiek

ok. 17/18 lat (w mandze)

Tuxedo Mask (jap. タキシード仮面 Takishīdo Kamen) – fikcyjna postać z serii mang i anime Sailor Moon autorstwa Naoko Takeuchi. Jego imię to Mamoru Chiba (jap. 地場 衛 Chiba Mamoru). Jego imię Mamoru (jap. ) oznacza "bronić/chronić", a z kolei jego nazwisko składa się ze znaków kanji znaczących Ziemia (jap. chi) i miejsce (jap. ba). Dzięki temu jego imię może znaczyć "Obrońca Ziemi".

Przemienia się w Tuxedo, aby pomóc głównym bohaterkom serii Sailor Senshi. Z maską na twarzy, aby ukryć swą tożsamość, przeszkadza w działaniach wroga, oferuje porady wojowniczkom, a czasami także pomaga im w walce. Podobnie jak czarodziejki, Tuxedo Mask posiada Sailor Crystal, dzięki któremu sprawuje opiekę nad Ziemią. Posiada również moce psychiczne, w tym psychometrię i moce uzdrawiające, które rozwijają się i stają się ważne dla fabuły w mandze, lecz odgrywają niewielką rolę w pierwszym anime.

Opis postaci

[edytuj | edytuj kod]
Pierwsze wystąpienie
Forma Manga Anime Live-action
Mamoru Chiba Akt 1 Odcinek 1 Akt 1
Tuxedo Kamen Akt 1 Odcinek 1 Akt 1
Książę Endymion Akt 9 Odcinek 35 Akt 25
Dark Endymion Akt 10 Odcinek 36
Moonlight Knight Odcinek 49
Neo King Endymion Akt 18 Odcinek 83
Evil Tuxedo Kamen Akt 50

Mamoru Chiba jest główną męską postacią serii. Często przedstawiany jako postać opanowana i zamknięta w sobie. W mandze i serialu Sailor Moon Crystal uczy się w prywatnym liceum Moto Azabu, później - jest studentem Uniwersytetu K.O. Sailor Moon Classics od początku mówi, że studiuje w Instytucie Technologii Azabu. W młodym wieku stracił rodziców w wypadku samochodowym. To zablokowało jego wspomnienia z dzieciństwa swojego obecnego życia i odblokowało wspomnienia jego poprzedniego życia jako Księcia Endymiona[1]. Na początku serii śni on o Księżniczce Serenity. Jest nieświadomy swojej podwójnej tożsamości jako Tuxedo; ma bóle głowy i wizje za każdym razem, gdy Usagi wpada w kłopoty – sprawia to, że nieświadomie przemienia się w Tuxedo Mask. Jako Mamoru usiłuje złożyć w całość swoje sny, a jako Tuxedo Mask stara się przypomnieć sobie swoją przeszłość i tożsamość, w trakcie poszukiwania Księżniczki Serenity. Na początku mangi i Sailor Moon Crystal szuka Srebrnego Kryształu w przekonaniu, że w pełni przywróci on jego wspomnienia. W pierwszym anime szuka go, gdyż Księżniczka Serenity prosiła go o to we śnie[2].

Mamoru i Usagi zostają parą w serii, choć początkowo czują do siebie niechęć[3]. W pierwszym anime Usagi i Mamoru nie znają swojej wspólnej historii i nie wiedzą, że działają razem jako Sailor Moon i Tuxedo. W wersji Crystal, tak jak w mandze dowiadują się o swoich ukrytych tożsamościach. Zarówno w mandze jak i w anime on i Usagi ich relacje są podobne, a romantyczne uczucia rozwijają się później. W anime Mamoru wyjaśnia, że gdy Usagi się zbliża, nie wiedząc dlaczego z jakiegoś powodu czuje się zmuszony do obrażania jej. W mandze ich uczucia się rozwijają zanim odkrywają swoją tożsamość[1]; w anime ich wzajemne uczucia pojawiają na krótko przed objawieniem ich prawdziwej roli[2]. Kiedy stali się parą, pozostają sobie głęboko oddani, a ich miłość przetrwa wiele prób. Usagi nazywa go zdrobniale Mamo-chan. Po dwóch latach bycia razem Mamoru daje Usagi pierścionek zaręczynowy na lotnisku[4]. Ich ślub został pokazany na samym końcu mangi[5]. W przyszłości stają się królem i królową i mają razem dziecko, które nazywają Małą Damą, choć w większości serii znana jest jako Chibiusa[6].

Manga i tym samym wersja Crystal ukazuje historię Mamoru szerzej, pokazując, że wypadek zdarzył się w dniu jego urodzin[1]. Mamoru również zmaga się ze swoją tożsamością i funkcją w całej mandze, martwiąc się najpierw o jego prawdziwą naturę, a później, gdy wchodzi w drogę Sailor Soldiers[7]. W mandze posiada także psychometryczne moce, które również pojawiły się w pierwszym anime, ale nie podano ich nazwy. Przejawia się to w jego zdolności do widzenia i odczytywania snów, mocy uzdrawiania ludzi i monitorowania stanu Ziemi. W mandze Mamoru również ma przebite lewe ucho.

Anime nie rozwija na tyle historii Mamoru, ale pokazuje go bardziej towarzyskiego niż w mandze. Chiba wykazuje zainteresowanie w wielu przedmiotach i okazuje się być bardzo inteligentny[8]. Musical Kakyu Ouhi Kourin pokazuje, że jego aspiracją jest zostanie lekarzem.

Tuxedo Mask odgrywa znacznie większą rolę w mandze niż w pierwszym anime. W rzeczywistości wiele przemian Sailor Moon i końcowych zwycięstw jest wynikiem łączenia ich mocy. W końcowej walce z Królestwem Ciemności, Królowa Metalia wchłania Sailor Moon i Tuxedo Mask w siebie. Jednak udaje im się zniszczyć ją od środka, poprzez połączenie ich mocy wraz ze Srebrnym Kryształem[9]. To samo dzieje się w Sailor Moon Crystal.

Tuxedo Mask

[edytuj | edytuj kod]

Nazwa "Tuxedo Mask" (jap. タキシード仮面 Takishīdo Kamen) reprezentuje przebranie Mamoru stworzone, aby mógł szukać Srebrnego Kryształu incognito i – później – w celu wsparcia wojowniczek w walce. Oprócz swojej białej maski, nosi czarny smoking z czarną peleryną (czerwoną od spodu), w anime i live-action nosi czarną laskę, którą używa jak miecz. Zajmuje on miejsce Sailor Earth[10].

W pierwszym anime nie ma żadnych specjalnych mocy czy ataków, ale pomaga wojowniczkom w walce i w kłopotach[3]. Na początku nie może kontrolować transformacji, a jego ciało automatycznie (i boleśnie) przekształca, kiedy Sailor Moon jest w niebezpieczeństwie. Pod koniec serii Classics może z własnej woli się przemieniać (początkowo zmienia się przez wyciągnięcie róży z kieszeni)[2].

W Sailor Moon Crystal posiada ataki z mangi (np. Tuxedo La Smoking Bomber) i tak samo pomaga Sailor Moon i doradza, często ją przy tym ratując. W mandze i wersji Crystal zaczyna jako zwykły złodziej próbując znaleźć Srebrny Kryształ. Luna początkowo radzi Usagi, aby nie ufała Tuxedo, ale z czasem zmienia zdanie, zwłaszcza gdy odkrywa jego prawdziwą tożsamość.

W mandze, w serii SuperS Helios wzmacnia rolę Tuxedo Mask, ujawniając, że on, jako Książę Golden Kingdom, Elysion, posiada święty kamień w taki sam sposób, w jaki Księżniczka Srebrnego Milenium posiada Srebrny Kryształ[11]. Tym kamieniem jest Złoty Kryształ (ang. Golden Crystal), Sailor Crystal Ziemi.

Książę Księżycowej Poświaty

[edytuj | edytuj kod]

Książę Księżycowej Poświaty (jap. 月影の騎士 Tsukikage no Naito; The Moonlight Knight) pojawia się tylko w pierwszej połowie serii anime Sailor Moon R. Gdy pod koniec serii pierwszej, Usagi życzy sobie, by być zwykłą dziewczyną, wszyscy tracą pamięć, w tym Mamoru. Wkrótce potem pojawili się obcy Ail i Ann, zatem Usagi musiała wrócić i walczyć z nimi[12]. Natomiast Mamoru podświadomie pragnął ją nadal chronić i w ten sposób wykreował drugą (niezależną) tożsamość – księcia Księżycowej Poświaty[13]. Po pokonaniu obcych, książę ujawnił swoją tożsamość i ponownie połączył się z Mamoru, co zaowocowało przywróceniem utraconej pamięci[14].

Książę Endymion

[edytuj | edytuj kod]

Książę Endymion (jap. プリンス・エンディミオン Purinsu Endimion; Prince Endymion) był Księciem Koronnym Ziemi w wieku Srebrnego Milenium i mieszkał w Złotym Królestwie, które chroniło Ziemię od wewnątrz. Choć on i strażnik Elysion, Helios, nigdy się nie spotkali osobiście w tym czasie, dzielili wspólne dążenie do ochrony ich planety[11]. Endymion także miał czterech generałów Shiten'nō (jap. 四天王 dosł. Czterej Niebiańscy Królowie), którzy go chronili[15]. On i Księżniczka Serenity zakochali się w sobie i przeciwstawili się temu, że ludzie z Ziemi i ludzie z Księżyca nie mogli się kontaktować ze sobą. W mandze i wersji Crystal, Beryl zabiła Księcia Endymiona w przeszłości[16]. Jednakże w anime to Królowa Metalia zabiła Endymiona i Serenity z przeszłości[17]. Reinkarnacją księcia w XX wieku jest Mamoru Chiba.

  • Atak różami (ang. Rose Throw)[3]
  • Tuxedo La Smoking Bomber! (jap. タキシード・ラ・スモーキング・ボンバー Takishīdo Ra Sumōkingu Bonbā) tylko w mandze i anime Sailor Moon Crystal
  • Pink Sugar Tuxedo Attack! (jap. ピンク・シュガー・タキシード・アタック Pinku Shugā Takishīdo Atakku) tylko w mandze

Aktorzy

[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym anime głosu Mamoru użyczył Tōru Furuya, a w serialu Sailor Moon CrystalKenji Nojima.

W musicalach Sailor Moon w jego rolę wcielili się aktorzy: Mizuki Sano, Yūta Mochizuki, Yūta Enomoto, Hidemasa Edo, Kenji Urai, Yū Shirota, Gyo Miyamoto, a także aktorka Yūga Yamato (była aktorka Takarazuka Revue).

W serialu Bishōjo senshi Sailor Moon rolę Mamoru odegrał Jōji Shibue.

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

W 1993 roku, w 15. Anime Grand Prix, organizowanym przez magazyn Animage, postać Mamoru Chiby zajęła 4. miejsce w kategorii: najlepsza postać męska[18]. Rok później był siódmy[19], a dwa lata później – dwunasty[20]. W pierwszym oficjalnym sondażu popularności postaci z serii Sailor Moon, Tuxedo Mask był dwunastą najbardziej popularną postacią z trzydziestu ośmiu pozycji[21].

Jonathan Clements i Helen McCarthy opisali go zarówno jako „dzielnego bohatera”, jak i męskiego odpowiednika „dziewczyny w opałach”[22].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 1, akt 3. 
  2. a b c Mūn fukkatsu! Nazo no eirian shutsugen. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 34.
  3. a b c Nakimushi Usagi no karei naru henshin. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 1.
  4. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 16, akt 43. 
  5. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 18, akt 52. 
  6. Shōgeki no mirai! Demando no kuroki yabō. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 83.
  7. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 13, akt 37. 
  8. Usagi no dansu wa warutsu ni notte. Sailor Moon S. TV Asahi. Odcinek 108.
  9. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 4, akt 13. 
  10. Charles McCarter: Wywiad publiczny z Naoko Takeuchi. [dostęp 2011-12-24]. (ang.).
  11. a b Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 14, akt 40. 
  12. Mūn fukkatsu! Nazo no eirian shutsugen. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 47.
  13. Shiroi bara wa dare ni? Tsukikage no Naito tōjō. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 49.
  14. Mezameru shinjitsu no ai! Makaiju no himitsu. Sailor Moon R. TV Asahi. Odcinek 59.
  15. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 2, akt 9. 
  16. Naoko Takeuchi. Bishojo Senshi Sailor Moon. „Nakayoshi”. tom 3, akt 10. 
  17. Usagi no kakusei! Chōkako no messēji. Sailor Moon Classic. TV Asahi. Odcinek 44.
  18. 第15回アニメグランプリ [1993年5月号]. Animage. [dostęp 2014-04-05]. (jap.).
  19. 第16回アニメグランプリ [1994年5月号] . Animage. [dostęp 2014-04-05]. (jap.).
  20. 第17回アニメグランプリ [1995年5月号]. Animage. [dostęp 2014-04-05]. (jap.).
  21. Naoko Takeuchi: Bishoujo Senshi Sailor Moon. T. 3. Kodansha. ISBN 4-06-178806-X.
  22. Jonathan Clements, The anime encyclopedia : a guide to Japanese animation since 1917, Berkeley, Calif.: Stone Bridge Press, 2001, s. 338, ISBN 1-880656-64-7, OCLC 47255331 [dostęp 2022-12-11].